Cena za nevinnost

recenze

Cena nevinnosti (2014) 4 z 5 / Morsie
Cena nevinnosti

Jak byly předchozí dny krásné a slunné, tak poslední dobou to jde zase z kopce. Je zataženo, někdy prší, a člověk má pocit, že by ze všeho nejraději ani nevylezl z postele. No, takové počasí není to nejprospěšnější, ale má i svoje světlé stránky. Inu, co v takových dnech dělat jiného, než číst!?

Povím vám, dlouhou dobu jsem si marně lámala hlavu, co že vlastně chci číst. Tak nějak jsem měla chuť na všechno a zároveň na nic. Tady na mě volal rozečtený King, támhle dlouho odkládaná Sylvia Plath, ale já se pořád ne a ne rozhodnout. Chtělo to něco nového!

Když jsem se vrátila z knihkupectví, ještě pořád jsem se sama nad sebou podivovala. Young Adult? Já? Navíc ten název? Cena nevinnosti – to nezní zrovna jako věc, co by mě lákala! Jenže jednou byla knížka doma, a tak jsem musela čelit následkům své dočasné pomatenosti.

A řeknu vám, někdy se zbláznit je to nejlepší, co můžete udělat!

Tim je tak trochu flákač. Nebo ne snad flákač v tom pravém slova smyslu – pracuje v restauraci svého otce a nemůže si to vynachválit – ale zkrátka život má tak nějak na háku. Nehrotí to a žije podle svých představ. To by mladí lidé měli!

Jeho bezstarostný život plný vln, pláže a ranního surfování má ale jeden háček. Totiž potom, co se rozešel se svou přítelkyní Lillou, nemá kde bydlet. Zatím žije u ní na gauči, ale nikdo z účastněných, a především pak Lillin nový přítel, z toho není nadšený.

Tim si musí najít něco jiného.

Díky Lille objeví malé sídlo Fairview. Krásný prosluněný dům se spoustou velkých pokojů, hezkým nábytkem, takovým tím duchem, který mívají jen velké, staré domy a s jedinou obyvatelkou – mladou dívkou Annou.

Timovi to připadá jako terno, a když zjistí cenu za pronájem, je nadšený ještě víc.

No ano, je pravda, že mu to připadá trochu podezřelé, ale což, potřebuje někde bydlet a tohle se zdá ideální. A tak se nastěhuje.

Jeho nová spolubydlící Anna je sice trochu divná, nespolečenská, uzavřená a stižená agorafobií, ale Tim to neřeží. Ostatně každý máme něco, a když se dozví, že Anny rodiče zemřeli při autonehodě, její chování mu zas tak podivné nepřijde.

A tím, jak Tim nic neřeší, se postupně začíná ukazovat, že má vlastně na Annu dobrý vliv. Pomalu spolu začínají mluvit a stávají se z nich přátelé. A jak si Tim uvědomuje, možná by byl rád, kdyby nezůstali jen u přátelství.

Jenže idylka vystřižená jak z béčkového románku se brzo docela změní.

V domě se začínají dít divné věci – prapodivné. Může za tím být Anna? No asi ano, ona je ten cvok! Jenže aby tomu uvěřil Tim, na to už je moc pozdě. Amor udělal svoje.

Ou jé! To se tak stává, když si někdo domů přinese knížku pro puberťáky – proleží s ní v posteli celý den.

Jak se celý příběh ze začátku jevil jako docela laciná romantika pro mladistvé, tak se z toho pozvolna vyklubalo něco docela jiného. Něco vyspělého a propracovaného – přesně podle mého gusta. Zajímavý neotřelý příběh, který byste v sekci Young Adult rozhodně nehledali.

Upřímně, ještě teď jsem z toho mimo a zároveň děkuju svého šestému smyslu, který mě ke knize přivedl.

Už nikdy nebudu hodnotit knížku podle názvů a žánru – vážně, nikdy. Slibuju!

Sandruše
22.06.2014

Skvěle napsaná recenze, děkuji - jsem nalákána zcela mimo můj žánrový dosah a už se moc těším! :-)