Čeho se bojíme?

recenze

Nic nekončí, nic neumírá (2014) 4 z 5 / monushka
Nic nekončí, nic neumírá

S knihami s tematikou zaměřenou na minulé životy jako by se v poslední době roztrhl pytel. A stejně tak jako by se roztrhl pytel se čtenáři zajímajícími se o tyto knihy. Já se řadím mezi ně.

Oblíbila jsem si knihy doktora Briana Weisse, ale tentokrát jsem se nechala zlákat jiným autorem, pro mě novým a neokoukaným. Do mé knihovničky přibyla kniha Nic nekončí, nic neumírá, která mě v knihkupectví zaujala nejen svým tématem, ale i svou obálkou. Autorem obálky je Martin Augustín. Zajímalo mě hlavně to, život po životě vnímá buddhismus.

Thich Nhat Hanh je od svých šestnácti let buddhistickým mnichem. Uctívá Buddhu, který je cítit z každého jeho vyřčeného slova. Thich je autorem více než stovky básnických prozaických a filozofických děl. Nic nekončí, nic neumírá je jeho první česky vydanou knihou. Krátce po ní byla do češtiny přeložena další - Dopis z lásky.

Nic nekončí, nic neumírá se počtem stran řadí mezi ty útloucké knihy, a proto mě zajímalo, jak autor rozvinul téma konce lidského života. Hned po předběžném prolistování knihy jsem zjistila, že kniha je rozdělena do devíti kapitol, takže mi bylo jasné, že nás autor neodbude již známými informacemi.

Protože je Thich buddhistickým mnichem, ve svém prozaickém díle, nás seznámí se základy buddhismu, přednese nám několik filosofických myšlenek a naučí nás i cvičení, která si můžeme vyzkoušet.

Podtitul knihy je Nejvyšší moudrost pro štestí a potěchu. A právě pocit štestí a potěchy mi tato kniha přinesla. Čeho se nejvíce bojíte? Já sama se bojím jen pomyšlení na to, co se mnou bude až zemřu. Bude to opravdu konec? Proměním se v prach nebo se na svět vrátím v nějaké jiné podobě?

Největším strachem v životě snad každého člověka je strach ze smrti. Je to velká škoda, protože díky tomuto strachu se ochuzujeme o každodenní maličkosti přítomných okamžiků, které se nám již nikdy nevrátí. Buddhismus nám nabízí svůj názor, který zní, že nic doopravdy nezmizí a že se vše přeměňuje. To nám může pomoci překonat náš strach a pochopit sami sebe a naše příbuzné.

Autor nám představí i několik příběhů a legend. Některé z nich jsou datovány dávno v minulosti. Právě díky tomu, že se tyto příběhy staly legendami, je o něco jednodušší jim uvěřit. My lidé se spokojíme s čímkoliv, pokud nás to jakýmkoliv způsobem uklidní. Mě tato kniha uklidnila a umožnila mi pohledět na smrt jiným pohledem. Neříkám, že jsem se svého největšího strachu zbavila, ale tato kniha mi nabídla několik možností, jak na něj nahlížet. A to nejdůležitější - tolik se nebát všeho, co jednou nevyhnutelně přijde.

Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2014