Čarodějka na pražském hradě

recenze

Čarodějka na pražském hradě (2017) 5 z 5 / milunka21
Čarodějka na pražském hradě

Mladá dívka jménem Myška, se objevila v klášteře Teplá díky její chůvě. Ta jí tam dovedla jako malého sirotka, aby se o Myšku postarali. Neměla jméno ani žádný majetek, až na náramek, který by jednou mohl odhalit, kdo jsou její rodiče.

Myšku vychovával otec Lukáš a matka Kazi, která uměla ošetřovat lidi a vše jí naučila. Otec Lukáš se zase snažil, aby Myška věřila, hlavně v sama sebe. Každý se jí totiž bál, protože i když se to snažila skrývat, měla schopnosti, za které se v těch dobách upalovalo. Nikdo to nevěděl, ale v klášteře to lidi vycítili. Stačilo vidět, jak rychle se jí hojí rány. S jistotou to věděli jen otec Lukáš a matka Kazi, kteří se snažili ji naučit, jak se správně chovat a pomoct jí i psychicky, jelikož neměla žádné přátele a k tomu všemu viděla duše všech lidí, ale svojí ne. To ji přivádělo na myšlenky, že na světě nemá co dělat a je špatná.

Jednoho dne se v klášteře objevil vážně zraněný následník českého trůnu. Matka Kazi byla už déle pryč, žádný doktor tam nebyl, takže se Myška snažila přemluvit Rožmberka, aby ji ke králi pustil. Podaří se jí nemožné. Krále zachrání, jenže ten je tak okouzlen jejími léčitelskými schopnostmi, že si ji hodlá s sebou vzít do Prahy. Bohužel se musí stát jejím poručníkem, což v Praze neprojde bez povšimnutí, přeci jen je mladý král a Myška mladá krásná neznámá dívka.
Jenže tak růžové to není. Myška použije své schopnosti a do Prahy přijde zlo, které sužuje celé město. Lidé umírají a Myška musí zjistit, jak se ho zbavit. Bude to náročná cesta a vyžádá si oběti.

Zvládne to Myška? Může být dívka bez minulosti šťastná?

Čarodějka na Pražském hradě je historický román doplněn o čarodějnictví, které dodává knize ráz. Myška je hlavní hrdinka a celý život se musí s něčím prát. Nejdřív se objeví v klášteře jako sirotek, pak zjistí, že má schopnosti, díky kterým se jí každý bojí a poté se zamiluje do nesprávného muže a takto bych mohla pokračovat dále, ale nechci vás připravit o zážitek.

Samotná kniha mě zaujala už obálkou a názvem, který slibovali zážitek, jež se po pár stránkách začal naplňovat.

Kniha začíná setkáním Myšky s mladým králem, takže jsem neměla problém se okamžitě začíst. Toužila jsem hned vědět, co bude dál a to se mi pomalu splňovalo, protože Myšky minulost a tajemství se čtenář postupně dozvídá a k tomu všemu s ní prožívá její těžký život. Je tam sice láska, ale ta nemá dlouhého trvání, protože je zakázaná a od té chvíle půjde všechno z kopce, takže čekejte hodně opravdu smutných situací.

Co se týče konce, tak něco takového jsem opravdu nečekala. To snad ani nejde předvídat, ale to je na knize nejlepší. Dočetla jsem knihu a nevěděla, jestli brečet, nebo jen koukat s otevřenou pusou.

Celý příběh se mi četl moc dobře. Je to nenáročné na čtení, přesto strašně čtivé a napínavé, takže knihu vřele doporučuji. Pokud chcete zabrouzdat do naší historie, baví vás čarodějnice, nefalšované lidské neštěstí, které se završí něčím velkým a nečekaným, tak se po knize rozhodně mrkněte. Já jsem si čtení užívala, protože takovýto styl mám strašně ráda. A pokud má autorka více knih, rozhodně bych se po nich porozhlédla.