Čaj s nápadníkem

recenze

Čaj s nápadníkem (2014) / Morsie (1059 views)
Čaj s nápadníkem
Teď by asi měla přijít nějaká historka, která by vysvětlovala, jak jsem se dostala k Čaji s nápadníkem. No, asi vás zklamu, protože žádná není. Jednoduše, čekala jsem na kamarádku, ta měla zpoždění, já vlezla do knihkupectví, uviděla Čaj s nápadníkem a už jsem vycházela z obchodu obtěžkaná o nový úlovek.

Takhle jednoduše to šlo. Ta knížka se mi zalíbila svým názvem a anotací to dovršila. Matka dohazovačka? Neuměla jsem si představit, že by mě ta knížka nebavit.

A tak, s těžkým srdcem to přiznávám, jsem se těšila, až se s kamarádkou rozloučím a doma se za svitu DIY lampy a s nohama ve vlněných ponožkách v klidu začtu do mého nového objevu.

V roce 1979 to v Íránu nebyla žádná sranda – nic moc se nezměnilo. V té době zrovna probíhala islámská revoluce, což zapříčinilo celkem rozsáhlé emigrace. Spousta íránských rodin opustila svoji domovinu a vydala se vstříc západu. A mezi takové rodiny patří i ta Mínina, která v jejích deseti letech opustila Teherán a odcestovala za velkou louži.

Teď už je tomu patnáct let, co Mína žije jako Američanka. To ovšem nemění nic na tom, že je dítětem dvou kultur, a že se jí rozdíly Východu a Západu dodnes dotýkají. Ne ovšem tak silně, jako snaha její matky Darji sehnat jí vhodného manžela.

A jelikož má Mína zanedlouho oslavit pětadvacáté narozeniny, neví Darja nic lepšího, než jí věnovat potenciálního ženicha. Kolikátý to je v řadě, to už se Mína ani nepamatuje. Její matka matematička má prostě tenhle svůj koníček nanejvýš ráda a bere ho skutečně vážně. Svou lásku k číslům a statistikám aplikuje i na Míniny nápadníky. Každému Íránsko-Americkému mladíkovi přiděluje patřičné číselné hodnoty podle jeho zdraví, vzdělání, nebo finančního zázemí a pak s tím dál nakládá.

To Mínu zrovna dvakrát nebere – překvapivě. A tak místo toho, aby studovala výtvarné umění a randila si, s kým chce, musí studovat ekonomii a chodí na čaje s matčinými kandidáty. Boží.

Proto když nakonec nevyjde ani ten poslední pan Možný, rozhodne se Mína vrátit domů do Teheránu. Chce si ujasnit, kdo vlastně je, a kam patří. A jedině návrat ke kořenům jí v tom může pomoci. Už sice tuší, že matka bude mít námitky, ale to ji tentokrát nezastaví.

Darja ale překvapivě nic nenamítá a naopak se rozhodne dceru doprovázet – po domově se jí stýská nejvíc z celé rodiny. A jak se dokonce za čas ukáže, po návratu do rodné země si k sobě obě ženy najdou cestu i porozumění.

Tedy do doby, než Mína potká muže, který se ani na chvíli neocitl na Darjině mileneckém radaru.

Vidíte, a já čekala nějakou oddechovou komedii. No, ta se z toho nakonec vyklubala, ovšem podbarvená příběhem jiné země a kultury. To bylo vážně víc než potěšující zjištění. Protože abych se přiznala, o Blízkém východu vím jen to, že se tam pořád bojuje, je tam horko a spousta kamení a prachu.

Autorka očima svých hrdinek představuje perskou kulturu a historii, rozdílnosti a kvality Západu a Východu, stejně jako změny, které se v obou světech průběhem let udály. Nám čtenářům přibližuje, jak nelehký to je život pro takové lidi, a že spousta z nich se stejně jako Hlavní hrdinka Mína nepovažuje za Íránsko-Američany (popřípadě cokoliv jiného), že se nepřiklání ani k jedné straně, jako spíš k té pomlčce mezi těma dvěma slovy/světy.

Čaj s nápadníkem má mnoho kvalit a jen málo z nich se mi jich povedlo zachytit. Čímž chci říct, že víte, co si přečíst příště!

kniha Čaj s nápadníkem recenze

Aracely
15.07.2015

Krásná recenze . Nečetla jsem , ale po přečtení recenze si ji ráda přečtu :-)

milan8
05.12.2014

Ty spoilere..ty by si měla zapřemýšlet nad tím, jak zplodit konstruktivní kritiku (tohle je tu trochu navíc).
Morsie, mě se to líbí.

Jarka47
29.11.2014

Definice recenze tady na DK:
V úvodu recenze by mělo být stručné vylíčení o obsahu, poté kritika dostatků a nedostatků a nakonec shrnutí a napsání definitivního rozsudku. Přitom by člověk neměl používat SPOILERY!!!

Morsie
27.11.2014

Když si přečteš oficiální anotaci od vydavatele, zjistíš, že jsem neprozradila o moc víc, než je napsáno tam. A když si přečteš knížku, zjistíš, že toho v sobě má daleko víc, než bych kdy pár slovy dokázala napsat :)

Jarka47
26.11.2014

To není recenze v pravém slova smyslu. To je MEGA spoiler. Si tu knihu ani nemusím kupovat :/