Bývalý elitní voják a dánský dvůr

recenze

Temní muži (2017) 3 z 5 / knihamouder
Temní muži

Významný válečný veterán Niels Oxen se snaží zapomenout na minulost. Zanechává za sebou dosavadní život, přátele i nepřátele a odchází do neznáma. Cesta ho zavede do Jutska ke starci přezdívanému Ryba. Niels se u Ryby usadí pod rumunskou identitou s falešným jménem Adrian Dragos.
Pracuje na rybí farmě a věnuje se pročišťování a těžbě dřeva. Ve fyzické práci nachází uspokojení. V noci prožívá noční děsy. Jako bývalý elitní voják se snaží být na vše připraven. Okolí domku, který mu poskytl stařík, velebí sledovací technikou a tajným únikovým východem. Zprvu si není úplně jistý, zda ho neovládá jen paranoia. Později se jeho píle přeci jen vyplatí a on unikne útočníkům jen o vlásek.
Několik lidí začne po Oxenovi toužit. Vynaloží mnoho úsilí, aby ho našli. Válečný veterán byl v minulosti zatažen do velmi sledovaného případu – oběšení psi. Tenkrát si odnesl něco, co mu nepatřilo. Osoby zapletené do případu chtějí zpět, co jim náleží i za cenu zlikvidování Oxena.
Vše je odstartováno vraždou muzejního kurátora Malteho Bulbjerga na hradě Nyborg. Hon na Oxena právě začal. Přibývají další mrtvoly. Veterán prokáže svou odvahu a akčnost a několikrát unikne nájemným zabijákům. Jediným spojencem, na kterého se voják může obrátit je jednonohá policistka Margrethe Franck. Pouštějí se spolu do nebezpečného pátrání na vlastní pěst.
Je zde mnoho otázek a málo odpovědí. Komu se dá věřit? Existuje dánský dvůr? Tahá za nitky, ovlivňuje politiku a dění v zemi? Kdo je součástí dánského dvora?

Kniha je psaná ve třetí osobě (on/ona). Přiznám se, že jsem měla dost dlouho problém zvyknout si na styl psaní. Zpočátku jsem netušila, o kom je vlastně řeč. Jakmile přišla nová kapitola, musela jsem se soustředit na sběr informací, aby mi došlo, na koho se nyní spisovatel zaměřil.
Osob bylo také celkem dost, jména se mi pletla.
Dílo obsahuje akční scény, vraždy, občas i napětí, ale mnoho textu je zaměřeno také na mravenčí práci ve vyšetřování. Některé scénky byly dost předvídatelné, jiné pro mě zbytečné. Vadilo mi, že hlavní postavy byly emočně ploché. Na druhou stranu se spisovatel soustředil na popis okolí. Pracoval s fakty, které dokázal obratně vložit do smyšleného příběhu. Zápletka byla zajímavá, dokonce i velmi reálná. Vše bylo ozvláštněno suchým humorem.

Kniha patří do série Niels Oxen a jde o druhý díl. První díl Oběšení psi jsem nečetla. V publikaci Temní muži je předchozí dílo celkem dobře nastíněno.

Obálka se povedla. Rudý otisk ruky slibuje akční krvavé scény.

Za knihu děkuji nakladatelství Omega!

Knihu lze zakoupit v knihkupectví Knihy Dobrovský.