Být florelou nemusí být vždycky kouzelné

recenze

Kouzlení (2012) 3 z 5 / rencovav
Kouzlení

Kouzlení - Aprilynne Pikeová

Rozpolcená ve dvou světech, ve dvou identitách
Od chvíle, kdy se Laurel podařilo překazit zákeřným trollům plán na získání přístupu k tajné bráně do vílího království, uplynulo šest měsíců. Její pravá identita je prozrazena a křehká dívka se ocitá v mnohem větším nebezpečí než dřív.
Trollové jsou nejen mimořádně chamtiví, ale rovněž pomstychtiví. Aby Laurel lépe ochránila sebe, svou rodinu i přátele, rozhodla se strávit letní prázdniny v Avalonu, kde se zdokonaluje v dovednostech podzimní víly.
I když je vílí říše nádherná, život mezi lidmi Laurel naučil dívat se na mnohé věci jinýma očima. Pocit rozpolcenosti mezi světem víl a světem lidí, kde na ni čeká její první láska David, v ní ještě prohlubuje rostoucí náklonnost k vílímu strážci Tamanimu.
Jak si Laurel nakonec poradí s přetrvávající trollí hrozbou a jak se vyrovná se svými rozporuplnými city?

Aprilynne Pikeová je mladou americkou autorkou, jejíž spisovatelské začátky nebyly lehké. V roce 2009 vydala první díl série Křídla, který sklidil mezi čtenáři velký úspěch. Jenže druhé díly bývají většinou zlomové - buď předčí první díl, nebo se mu nevyrovnají. Jak je to v tomto případě?

Pokračování úspěšného bestselleru Křídla
Druhý díl téhle série o zvláštním životě neobyčejné dívky Laurel mile překvapí. Rozhodně se mu musí nechat, že s odstupem několika měsíců navazuje na události z prvního dílu a je tedy bezprostředně stejně kvalitní jako Křídla. Nejen co se týče příběhu, ale i chování postav a stylu autorky. Co se stylu autorky týče, nejspíš čtenáři jako já úplně nesedne. (Což ovšem není chyba kniha, že popisuje věci slovy, která já bych nezvolila.)

Velký plus naopak přidávám neotřelému nápadu. Poslední dobou se knihovny prohýbají pod upíry, vampýry a červenou knihovnou a proto je vílí říše Avalon fajn změnou. Navíc i samotná myšlenka víl - florel - se mi zamlouvá, jsou to výjimečné bytosti a jejich podstata je podložena spoustou zajímavostí. To se mi líbí.

Jedním z faktorů, na nichž jsem se rozhodovala o počtu hvězdiček, je i neustálé přetahování Laurel na druhou stranu. Funguje tu milostný trojúhelník - poslední dobou to letí - mezi Laurel, Davidem ze světa lidí, kterého si vybrala v prvním díle, a mezi Tamanim, strážcem z Avalonu, kterého Laurel nezná a zároveň má pocit, že jsou jedna bytost. S touhle láskou však nesouvisí jen rozhodnutí, komu se poddat, ale na Laurel je, aby se rozhodla, jestli zůstane v lidském světě, kde má svou první lásku, přátele, rodiče a vzpomínky a zároveň se nechat ohrožovat trolly, nebo se uchýlí do Avalonu, bude se cvičit ve schopnostech Podzimní florely a svou důvěru svěří Tamanimu.

Zapomenutá osobnost
Laurel coby hlavní hrdinka odhaluje své myšlenkové pochody, které ne vždy splní očekávání. Občas je to příjemné překvapení, když se rozhodne jinak, než předpokládám, jindy mě mrzí, že se nezařídila podle mého nejlepšího úsudku. Jako bych to mohla ovlivnit.

Co však na Laurel budí soucit a dodává jí to můj kladný pohled, je fakt, že má zastřenou minulost. Doslova. Když ji vysílali do světa lidí, vymazali jí paměť. Postupně se při pobytu v Avalonu dozvídá, kým vlastně byla před tím, než se stala člověkem. (Ehm, nikdy se člověkem nestala, ale vyrostla jako člověk a její psychika se od té lidské taky nelišila. To byl důvod, proč nepřijímala avalonská pravidla o nadřazenosti.) Zjišťuje, že byla skvělou studentkou a ovládala schopnosti Podzimní florely na jedničku. Poznává své staré kamarády, na které si nepamatuje. Vlastně si nevybavuje vůbec nic a dokáže cítit místy jen odpor k životě mezi ostatními svého druhu. Cítí se být člověkem.

Stále ještě příjemné
Čtenáři, kterému se líbil první díl, bych Kouzlení doporučila. Dle mého názoru není o nic horší než ten první, stále ještě je florelí podstata zahalená tajemstvím a nové otazníky se hromadí. Jen jsem možná očekávala něco jiného. Větší kvalitu, více napětí, více něčeho, co by druhý díl měl při rozhodování, zda v sérii pokračovat, mít. Neříkám, že tato kniha tu vlastnost nemá, jen ne v takovém měřítku, jak by se na bestseller slušelo.

Mé hodnocení:
★ ★ ★ ☆ ☆