Budoucnost je lepší, než ta naše

recenze

Budoucnost (2015) 5 z 5 / Romcha
Budoucnost

Vůbec ta kniha není taková katastrofa, jak se zde v komentářích níže píše.
Jde o to, že si autor připravuje velice dobře živnou půdu pro velice epesní závěr, který zažijete v málo knihách s takovými převraty. Nejvíce se závěr podobá knize Já, robot od Asimova.

Pravdou je, že některé pasáže jsou dlouhé vleklé a místy i nudné tím jak barvitě popisuje místa, což v sci-fi žánru jde vždy velmi obtížně a kvality Tolkiena v popisu destinací to bezesporu nedosahuje. To je však na úkor toho, že dějovou linku vypráví částečně v retrospektivě, kdy hlavní hrdina knihy vzpomíná na internátní tábor, což jsou paradoxně jedny z nejlépe čtených pasáží knihy.

Pokud knihu dočtete do konce určitě nezklame. Ostatně nemohu pochopit, jak někdo může hodnotit knihu, kterou nikdy nedočetl. Je to jako nedokoukat film a vytvořit si o něm ucelený názor.

Kvality tituly METRA od stejného autora to nedosahuje, ale určitě kniha neurazí. Naopak si myslím, že může závěrem jenom překvapit. Autor si určitě připravil takové popisy pro případ zfilmování knihy, které mě osobně by velice i ke studiu na filmové škola zajímalo.

Jedinou výtku mám, která už byla zmiňována - žádná postava vám vyloženě nepřiroste k srdci, i když Nachtigal je hlavním hrdinou, jde o spíš o komplexní příběh lidstva a co s ním bude dál, než se zaměřovat na jednu konkrétní osoby.