Budiž tma

recenze

Blackout (2016) 5 z 5 / Márinka
Blackout

Čím mě tato kniha vyděsila? Ačkoli je označována jako fikce, realita již předčila autorovu fantazii. Rakouský spisovatel Marc Elsberg ji napsal v roce 2012. V tomtéž roce postihl dvoudenní blackout Indii, v předchozích letech několikahodinové výpadky elektřiny zažily USA, Kanada, Brazílie. Tři roky po jejím vydání “se zatmělo” v Holandsku a Turecku.

Jako blackout se označuje rozsáhlý výpadek elektřiny a pro moderní společnost, jejíž hladký chod do značné míry na dodávkách elektrické energie závisí, představuje velký problém. Vzniká zejména v důsledku mimořádné události v přenosové soustavě a může postihnout i území několika států. Wikipedie.

Uprostřed zimy zhasnou v Miláně všechna světla, přestane jezdit metro, nesplachují toalety, nejde načerpat benzín. Kvůli slepým semaforům dochází k mnoha automobilovým nehodám, je slyšet nářek zraněných, volání o pomoc uvězněných ve výtazích. Přestává fungovat topení, mobilní a internetová síť. Zhasíná jedno město za druhým a za nedlouho hlásí tmu také Švédsko, Německo, Francie… New York... Elektrárny se nedaří oživit den, dva, týden… Bez elektřiny nefungují bankomaty ani pokladny, platit lze pouze hotovostí, která brzy dochází. Nelze podojit krávy, které v důsledku toho hynou. Stojí firmy na výrobu potravin i auta a vlaky, které by je měly dovézt k lidem. Začíná se projevovat nedostatek léků. Nepracují chladicí systémy jaderných elektráren, dochází k úniku radioaktivity…

Temným příběhem nás provází italský programátor a bývalý hacker Piero Manzano spolu s odvážnou americkou novinářkou Lauren Shannonovou. Pierovi se podaří odhalit příčinu výpadku - kybernetický útok. Avšak hackeři-teroristé se ho snaží zdiskreditovat a Manzano musí bojovat nejen proti nim, ale také o svůj holý život. Uvěří mu ještě někdo jiný než Lauren?

Kniha je označována jako vědecký thriller. Díky krátkým kapitolám, ve kterých se svižně střídají místa i osoby, však může i fyziky méně znalý čtenář postupovat rychle dopředu. Zpočátku se sice musí více soustředit, aby se v té “tmě” dobře orientoval, ale autorův jasný a stručný jazyk, i drobná romantická linka, ho dovedou k cíli.

Mé obavy z “odborného textu” se nenaplnily. Jistě to bude také skvělým překladem Matouše Hájka. Snad se dočkáme dalších Elsbergových thrillerů Zero a Helix.

Děkuji nakladatelství Omega za recenzní výtisk.

Márinka
27.03.2018

TO: Ivetinka Pořád ji mám v hlavě. Skutečně velmi dobře napsané.

Ivetinka
27.03.2018

Pěkně napsaná recenze. Člověk si uvědomí, i když si to ani uvědomovat nemusí... jak jsme závislí na elektřině... Jdu se tedy začíst. :)