Brutálne násilie na ženách!

recenze

Nočná zmena (2017) / Lucia007
Nočná zmena

Chvíľu mi bolo smutno a nechcelo sa mi do toho. Milujem Connellyho a ešte viac jeho Harryho Boscha... No po desiatich rokoch sa Connelly rozhodol uviesť novú románovú postavu.
Detektívku Renée Ballardovú.
Teraz môžem smelo vyhlásiť - nebojte sa. Choďte do toho, lebo si ju obľúbite rovnako ako Harry Boscha!

Z prestížneho Oddelenia lúpeží a vrážd Renée pridelia na najhoršie miesto v L. A. – do Hollywoodu, navyše do nočnej zmeny, kde zvyčajne končia tí najneschopnejší z policajného zboru.
Detektívka narazí hneď na dva prípady brutálneho násilia na ženách, ktoré jej nedajú pokoj. Prvým je transgendrová žena, ktorú ktosi dobil takmer na smrť, a druhým mŕtva servírka. Obidva prípady sa Renée osobne dotknú, a tak sa rozhodne pokračovať vo vyšetrovaní, hoci tým ohrozuje svoju vlastnú kariéru.

Ako kdesi povedal Stephen King, „Michael Connelly je skutočný majster detektívky.“
Nočná zmena je vynikajúce krimi, na aké sme u Connellyho zvyknutí. Opäť remeselne vynikajúco zvládnutá po stránke vyšetrovateľskej.
No do príbehu pridal aj hrdinku, ktorá je uveriteľná, autentická a okamžite sa s ňou stotožníte. Renée je húževnatá a rozhodne viac, ako len nejaký klon Harry Boscha. Plnohodnotná postava, ktorá vynáša nové krimi vyššie ako je len štandard.
Najskôr tu teda bol Harry Bosch, potom Mickey Haller a teraz skvelá Renée Ballardová. Postava s vnútornou integritou a charakterom. Pre každého autora je vytvorenie novej postavy ťažké...no Connelly to zvládol príkladne.

Ku Connellyho úspechu a popularite prispieva aj to, že námety na svoje romány čerpá z bývalej praxe investigatívneho reportéra, zaoberajúceho sa kriminálnymi činmi. Tým sú jeho príbehy autentickejšie. K tomu dynamika, svižné tempo a nečakané rozuzlenia - a máte starého dobrého Connellyho :-)