Brouk postrachem rodiny

recenze

Proměna (2007) / SimpanzJi
Brouk postrachem rodiny
Když se Řehoř Samsa jednoho - do té doby hezkého - rána probudil, nebyl člověk. Byl to velký brouk, ležící v Řehořově posteli. Když se snažil vylézt z postele, křičeli na Řehoře jeho rodiče a sestra, ať jde okamžitě do obchodu, prodávat.

Kafka skvěle popisuje chování rodiny k neznámému předmětu, kterému vůbec nerozumí, a neví, co s ním mají dělat. Brouk je celé dny a celé měsíce zavřený ve své stinné cimře, a občas dostane nějaké jídlo (většinou se ho netkne), nebo se dveře jeho pokoje pootevřou, a on může sledovat bouřlivé rodinné diskuze.

Postavy se (tedy kromě zásadní rodinné posádky) neustále mění, a pořád se děje něco nového. Přestože povídka má 90 stránek, děj ubíhá ještě rychleji než čas, takže se čte hodně rychle.

Čtení Proměny ještě skvěle doplňují jedinečné ilustrace Luise Scafatiho, který nejenže skvěle vystihnul děj, a vše, co se v něm popisuje, ale hlavně doplnil atmosféru celého příběhu. Scafatiho ilustrace jsou opravdu neopakovatelné.


SHRNUTÍ:
Dříve milovaný syn se pod Kafkovou taktovkou skvěle mění v postrach rodiny, takovou černou ovcí. Jedna ze zásadních povídek literatury 20. století patří mezi jedny z Kafkových nejlepších děl, a kdo ji nečetl, neví. 90%

Komentáře (0)

kniha Proměna recenze