Brooklyn

recenze

Brooklyn (2010) / MartinaF
Brooklyn
Eilis žije spolu s matkou a sestrou Rose v irském Enniscorthy. Je chytrá a vzdělaná, ale v zapadlém městečku moc šancí na dobrou práci nemá, a tak na základě doporučení otce Flooda odjíždí do New Yorku. Tam začne pracovat jako prodavačka ve velkém nákupním domě. Eilis se po domově hodně stýská. Postupně si však v neznámé zemi nachází své zázemí.


Na tuto knihu jsem se těšila. Anotace se mi hodně zamlouvala, filmová obálka taktéž. Jenže jsem během čtení přišla na to, že je to obyčejná knížka, která neurazí ani nenadchne.

Nejprve se ocitáme v irském Enniscorthy. Žije zde Eilis, mladá dívka, která žije ve stínu své krásné a úspěšné sestry Rose. Eilis je bystrá mladá žena, mohla by mít řadu pracovních příležitostí, ale v Enniscorthy je o práci nouze, a tak se rozjíždí do Ameriky. Najednou se před ní otevírá svět velkých možností. Sice pracuje jako prodavačka v obchodním domě, ale je pracovitá a svědomitá. Stesk po domově zahání studiem na univerzitě. I na lásku si čas udělá. Je jím mladý a sympatický Tony, jehož rodina je velká, přátelská a Eilis brzy přijmou mezi sebe. Když už se zdá, že Eilis konečně nachází klid v duši, stane se tragédie, která ji zase převrátí život vzhůru nohama.

Do většiny postav z knih se dokážu vžít, dokáží ve mně vyvolat různé emoce. Ať už je to emoce zlosti, soucitu, lásky či nenávisti. U této knihy jsem necítila nic. Četla jsem a četla a čekala jsem, že nastane nějaký zlomový bod a já začnu s postavami žít. Nestalo se tak. Je to příběh, který snadno plyne, je v něm děj, láska, stesk, smutek. Ale mně se ani jeden cit nedotkl, což mě hodně mrzí, protože jinak byl Brooklyn krásný příběh o osamělé ženě, která se ze dne na den ocitla v neznámé zemi bez přátel a bez rodiny.

Hlavní hrdinka mi byla sympatická. Už jenom pro tu odvahu opustit rodné město, všechno, co milovala a jít do neznáma. Byla milá, citlivá, poctivá. Přemýšlím, jestli měla nějakou špatnou vlastnost, ale na nic nemohu přijít, byla to vyloženě kladná hrdinka. Na konci příběhu to nebude mít v žádném případě snadné rozhodnout se. A ať už se rozhodne tak nebo onak, někoho svým rozhodnutím zraní, a mohu si domyslet, že ji to bude trápit celý život.

Tóibín se v této knize kromě Eilisina života věnuje i tématu emigrace v 50. letech 20. století, kdy se lidé z Evropy ve velkém stěhovali do Ameriky za vidinou peněz a bohatství. Ne všichni však odcházeli do Ameriky dobrovolně, to je i Eilisin případ, kdy za ni rozhodla sestra i matka a chtě nechtě je musela poslechnout.

Spisovatel děj zbytečně nepřikrášluje, žádné odbočky, žádné vedlejší dějové linie. Jen Eilisin příběh. Ač jsem se moc snažila do příběhu vžít naplno, nepodařilo se mi to. Chybí mi tam pocity, které dělají tu knihu, u které na konci držíte kapesník v ruce a osud hrdinky vám nedá spát.

Někdo to samozřejmě může vidět jinak, četla jsem dost pozitivních recenzí nejen na knihu, ale i na film, který byl natočený v roce 2015 a do českých kin se dostal v únoru letošního roku. Postavu Eilis si zahrála Saoirse Ronan, kterou jste mohli vidět v úspěšném filmu Hostitel.

Jaký bude film? Bude podobný jako kniha? Nechám se překvapit, protože plánuji, že se na film podívám a srovnám tak knižní i filmovou podobu. Uvidíme.

Komentáře (0)

kniha Brooklyn recenze