Březový háj

recenze

Březový háj (2021) 5 z 5 / Cervenapropiska
Březový háj

Hlavním hrdinou díla „Březový háj“ je mladý německý voják Erich, který by měl mít celý život před sebou, jenže je nucen čelit úskalím války. Přes hrůzy, jimiž je obklopen, vede dlouhý boj s vlastními pocity a myšlenkami. Vzpomíná na svého židovského kamaráda Erzu, perou se v něm pocity viny i výčitky za křivdy, které byly Erzovi způsobeny. Cítí, že slova, která mu jsou vkládána do úst, mu jaksi nejsou vlastní a nechápe proč. V díle je vyobrazeno, jak manipulace, ideologie a mýty o židech dokázaly mladého člověka přeměnit v krvežíznivé a pomstychtivé monstrum. Válečná dějová linka je propletena vnitřními promluvami a úvahami hlavního hrdiny, jež se ubírají do dětských let, kdy bylo vše jaksi pohádkové, bezstarostné a jednoduché. Autor poukazuje na to, že svět ani v té době nebyl černobílý a že se obyčejní lidé stali obětmi války. V době, kdy i prostořekost byla pro jiné smrtelná a kdy lidé chtě nechtě zavírali před osudy druhých oči. Velkým tématem je pervitin, jenž byl pravidelně vojákům servírován. Čtenář se zatajeným dechem sleduje, co s mladou duší dokáže kombinace drog a válečných hrůz. Osobní zpovědi vojáků a jejich silné příběhy utvářejí reálný pohled na vývoj situací té doby. Myšlenky ubírající se k náboženství a zpochybnění celého smyslu války uzavírají příběh jako kruh nekonečných vnitřních bojů s vlastními pocity a vnuceným přesvědčením. Válečné téma je i v současnosti velmi vyhledávané a jsme rády, že se o silných lidských příbězích stále hojně píše. Považujeme toto dílo za vydařené a obohacující. Kupříkladu o tématu pervitinu v tehdejším Německu jsme neměly tolik informací a toto dílo nám dopomohlo si utvořit konkrétnější představu. Vojenský slang, dialogy a vnitřní promluvy dodávají příběhu autentičnost a čtenář se dokáže do postav rychle vžít.

Karla a Sabina (Červená propiska)