Božství zahaleno krví

recenze

Hlas (2005) / Jack333
Božství zahaleno krví
Nevybíráme si, co zdědíme, přesto tím darem nakonec můžeme trpět. A právě na tomhle staví islandský autor Indridason v čerstvém překladu nakladatelství Moba svůj krimi příběh ve vánočním duchu. Pro tropické léto ideální volba!

Zavražděný Santa Claus, který je nalezen v inkriminované pozici s aktivně použitým kondomem a zakrváceným tělem v honosném hotelu na Islandu. Co víc si detektiv Erlendur může pár dní před Štědrým dnem vlastně přát. Stejnak ho práce živí a on tyhle svátky prostě nemusí.

Do hlavy hlavního vyšetřujícího nahlédneme opravdu hluboce, proto se vnitřně setkáme i s jeho kostlivcem ve stále otevřené skříni, a také u něj dojde k největšímu psychologickému progresu. Paráda! Sympatická je i jeho potencionální „přítelkyně“, které se snadno otevře a jejímž opačným pólem se stává dcera Eva Lind, která se chová iracionálně, emočně vypjatě a hlavně podlehne tomu ničivému nutkání – dát si dávku znovu!

V knize se dozvíme mnoho o hlavní oběti, která se potýkala se svým nedokonalým vnitřním já, které ostatním nebylo po chuti. Bohužel mi proto někdy přišlo, že jednotlivé kapitoly jsou jen vytrženými epizodami, které dohromady tak dobře nesedí, což zamrzí.

Kdo tedy vraždil? Je to někdo z hotelu, kam tajně docházely prostitutky? Anebo někdo ještě z větší blízkosti? Mohou za to peníze nebo křivda z minulosti?

*
„Je tak těžké na to odpovědět?“ zeptala se.
„O tragických neštěstích v horách,“ řekl. „Smrtelných neštěstí. O lidech, kteří zahynuli zimou a vyčerpáním. Je to speciální literární obor. Kdysi býval velmi populární.“
„Neštěstí v horách?“ „Ale i mnoho jiných knih, samozřejmě. Čtu hodně. Dějepisné a filozofické knihy. Historická díla.“ „Takže o všem, co je pohřbeno a zapomenuto?“
Přikývl. „Minulost nás má ve své moci,“ řekl. „I když je někdy vylhaná.“
„Ale proč čteš o tragických událostech? O lidech, kteří umrzli ve sněhu. Neděsí tě to?“
*

Komentáře (0)

kniha Hlas recenze