Bon jovi

recenze

Bon Jovi (2017) 4 z 5 / Roubas
Bon Jovi

Kapela prodala na celém světě přes 130 miliónů nahrávek a odehrála přes 2700 koncertů pro více než 34 miliónů fanoušků ve více než 50 různých zemích. Tato čísla možná překvapí i skalní fanoušky. Pro ty, kdo na kapelu zanevřeli již před desítkami let, jsou patrně šokující. Nicměne slovy Franka Sinatry, další věhlasné osobnosti z New Jersey: „Tou nejlepší odplatou je obrovský úspěch.“ Pokud měl pravdu, pak to Bon jovi zvládli na jedničku.

Pokud většina z nás uslyší odkudkoliv hrát některý z hitů It's my life, Livin' On A Prayer, nebo Always, nejspíše posune volume doprava a alespoň refrén si s Jonem Bongiovim s chutí zazpívá.

Kdo by od knihy čekal podrobnější nakouknutí do života rockových hvězd a tahání různé špíny a skandálů, které se nikdy nedostaly na povrch, bude zaklamaný. Jedná se o oslavu dost možná jedné z nejslavnějších hudebních skupin všech dob. Dvanáct kapitol mapuje život kapely od roku 1975 až po rok 2016. Skvěle popsaná cesta od Jonova počátečního odhodlání a cílevědomé a tvrdé práce, kterou se snažil naplnit svůj sen stát se rockovou hvězdou, přes vrchol, na který se jim povedlo dostat, a který si na nich vybral svou daň, až k dnešním dnům.

Z různých úryvků a střípků se dozvíte, co o kapele řekl například bubeník kapely Scorpions, nebo si můžete přečíst části rozhovorů ať už s členy kapely, nebo s lidmi pohybujícími se v hudebním průmyslu. Zjistíte, že i taková hudební ikona, kterou Jon Bongiovi bezesporu je, musela v hudebním studiu nejdříve vytírat a vařit kafe, než mohl sám nahrát své největší hity, nebo že píseň, která v roce 1991 vyhrála Zlatý glóbus, se dá napsat za šest minut na ubrousek, zatímco lidi kolem vás se cpou hamburgery. Na druhou stranu odhaluje i stinnou stránku hudebního vrcholu, začarovaný kruh koncertů, únava, život na cesstách, který si vybere daň v soukromých životech.

Publikace je unikátní nejen z obsahové hledika, ale také z grafického, různě barevně upravené strany, jejich ohraničení, nebo třeba černá strana s bílým textema, dále fotografie členů kapely, dobové plakáty, obaly alb, nebo snímky lidí, kteří nějakým zpsůsobem zasáhli do života kapely. Pokud si do pozadí ke čtení pustíte některý z hitů kapely, čeká vás příjemné strávený čas.

Stejně jako já, se možná budete ztrácet v záplavě jmen, názvů kapel, nebo písní, které vám nic neřeknou, nejste-li opravdový znalec, ale i tak knihu rozhodně doporučuji všem fanouškům kapely Bon jovi, nebo tohoto žánru hudby obecně.