Bolestný výlet do minulosti

recenze

Odvrácená strana konce (2017) 5 z 5 / Jana77
Odvrácená strana konce

Tak ale páni! Mé pověstné a dětinské WAU se konečně dočkalo a já ho mohu zvolat z plných plic. Harry Bosch je nejen zpět, ale je zpět s něčím naprosto novým, originálním a jedinečným! Nevěříte? Tak pojďme se na něj mrknout...

Náš známý Harry Bosch, díky stejnojmennému seriálu má i svou tvář, je zpátky na scéně. Nudnou a šedivou kancelář vyměnil za určitou svobodu, když po třiceti letech odešel do policejní penze. Ale kdo by si myslel, že si koupí jachtu a s lahváčem v ruce na ní bude rybařit, to se tedy plete. HB rozhodně nepatří do důchodu a v této nejnovější knize to dokazuje víc než dost.
Pracuje jako jakýsi dočasný dobrovolník na policejní stanici San Fernando na dávno zašlých a odložených případech. A samozřejmě by to nebyl on, otrlý a inteligentní buldog z LPAD, aby nenašel určité souvislosti mezi starými případy znásilnění a těmi novými. Se svou zarytou vytrvalostí jde po pachateli s přezdívkou Sklenář a mezitím dostává i jiný úkol. Tentokrát pro něj trochu bolestivý, neboť vzpomínky jsou zvláštní věc, viďte.
Miliardář Whitney Vance je na sklonku svého života trochu přecitlivělý a ačkoliv disponuje nesmírným bohatstvím, nemá ho vlastně komu odkázat. Nemá ženu, nemá děti...i když! V raném mládí se zamiloval do krásné dívky s latinskoamerickým původem. Jejich lásce ovšem přáno nebylo, jak už to tak bývá, z ryze společenských důvodů. Ovšem jeho Vibiana byla těhotná a on by rád, na sklonku života, zjistil, zda opravdu dítě porodila a on tím pádem má dědice svého impéria. Tímto pověří Harryho a ač je to úkol pro něj naprosto nezvyklý, Harry neváhá ani vteřinu. Musí se ponořit do doby, kdy hlavní zprávy dne byly z válkou zmítaného Vietnamu. Sám musí zavzpomínat, kdy bojoval v tomto deštěm smáčeném a horkem sužovaném kraji. A cesta zpět není lehká pro nikoho, ani pro něj nebude.
Nemohu prozradit z děje příběhu víc, ačkoliv mě moje hlava přemlouvá, abych to udělala. Harry pátrá po dědici a zároveň se snaží odhalit a zatknout Sklenáře. Obojí jsou úkoly, ke kterým přistupuje naprosto zodpovědně a v každém z nich zanechá i kousek sebe.
Přečetla jsem velkou většinu knih Michaela Connellyho, v hlavní roli s Harry Boschem. Shlédla jsem i seriál, natočený na motivy jeho knih. Ale ještě žádná se mi nedostala pod kůži jako Odvrácená strana konce. Neumím přesnými slovy říct proč. Je dokonalá, na což jsem ovšem u jeho knih zvyklá. Ale tato má ještě něco navíc. Možná je to tím tajemným výletem do minulosti, tím precizním pátráním v dobách před padesáti lety a otevíráním Pandořiných schránek. Tento příběh je neuvěřitelně lidský, dotkl se mě na tom pravém místě.
Michael Connelly je mistr svého oboru. V každé knize je tolik informací, které ale na druhou stranu absolutně nenudí, ba naopak. Jsou dokonalé takové, jaké jsou, neměnila bych jediné písmenko. Hlavní hrdina je bručoun a moc se neusmívá, ale je svůj a mezi knižními hrdiny je pro mě na prvním místě. A po této knize, jak to jen říct, já ho prostě žeru.
Neváhejte ani chvilku, pokud si ji chcete přečíst, jděte do ní. Já vám zaručuji, že na lítost nad vydanými penězi nebudete mít čas. A pokud ano, napište mi a dáme se do diskuze, stejně vyhraju já a dáte mi za pravdu.