Bolesti společenského i soukromého života

recenze

Svátosti sadistického boha (2016) / MarekPribil
Svátosti sadistického boha

Recenze: Vyšla v deníku Právo
Datum vydání: 12.1.2017
Autor recenze: František Cinger

Zájemci o současnou společensky aktuální literaturu dostali před vánocemi dárek: román s názvem Svátosti sadistického Boha Marka Přibila.
Zkušenější čtenáři si připomenou jeho prvotinu Pavouk. Tehdy formálně poměrně vytříbený text sledující pavučinu vztahů mezi lidmi dával s řadou nedořečených témat najevo inspiraci Milanem Kunderou. Přibil se po více než deseti letech poučil a naplno, byť s uměleckým nadhledem, nelítostně pojmenovává podobu našeho života pětadvacet let po listopadu 1989.
Jeho osmatřicetiletý reportér časopisu Expres Viktor prožívá velkou lásku a první radost otcovskou. Možná i proto se kritičtěji než dřív dívá na svou práci i život kolem.
Profesní orientace na nejrůznější skandály ekonomické či politické povahy, kdy dostane za úkol napsat o zákulisí korupce mířící do vyšších pater establishmentu, ho vedou k úvahám o opravdové nezávislosti i možnostech současné žurnalistiky.
Byť že se soustředí na dění let 2014 až 2015, sleduje širší historické zázemí současníků. Zvlášť v podobě předlistopadového exulanta prof. Vagenknechta, který Viktora požádá o spolupráci na životopisné knize, domnívaje se, že vykreslí jeho zápasy s kádrujícím světem normalizace. Ovšem hlubší pátrání a vnitřní opravdovost Přibilova hrdiny odhaluje známou věc: přepisování životopisů lidí bezcharakterních, svádějících vlastní sobecké chování na „režim“.
Autor sleduje několik prostředí najednou. Rychlý běh jednotlivých příběhů krotí až filozofickými úvahami či hrdinovým útěkem k Atlantiku a chozením po pláži, s hlavou plnou úvah a hlavně pochybností. I překvapivé finále nejen soukromého života dává najevo, že je poučen kunderovským poznáním: „Jediná jistota našeho života je vědomí nejistoty.“ Jde svým způsobem o generační výpověď, ovšem s dosahem na celé spektrum společnosti. Na hodnoty života, kterých nedosahujeme jednou provždy, ale musíme o ně svádět boj každý den.
Autor tak činí čtivým, strukturálně poučeným způsobem. Čas, který si poskytl v profesním, osobním i občanském zrání se projevil kladně. Vytvořil výpověď přesahující svým vyzněním náš současný svět.
Marek Přibil: Svátosti sadistického Boha Nakladatelství Lidové noviny, 262 stran, 199 Kč
Hodnocení 80 %

14.01.2017

Marek Pribil
Nedotkla ste sa nikoho, nemusíte byt ani užívateľ a recenziu mozte pridať, pokial je autentická. Ale tento server nema byt "zberný dvor" pre vsetky recenzie na Cz/sk trhu. Cize ak PREBERATE recenziu zverejnenú v inom médiu, webe, novinách, časopise, tak použité návod pod knihou, ako som vam vysvetľoval nizsie. Inak nejde o nic ine ako o REKLAMU.

A ked uz vystupujete pod prihlasovacím menom autora, tiez to o niečom svedčí, ako aj to, ze predchádzajúce recenzie vyšli uz tu:

A vaše tvrdenie ze tu môžu zverejňovať recenzie len tunajší užívatelia som nepochopil. Keby to tak bolo, tak teraz neriešime vaše príspevky. Ako by sme ich ani neriešili, ak by sa jednalo O VAŠE VLASTNE NÁZORY A POSTREHY k predmetnej knihe.

Záverom odporúčam využívať postup pre zverejňovanie externých recenzií a pravidiel tohto webu.
A su to aj zásady korektného sa správania a nezneuzivania cudzej duševnej prace v prospech "vášho klienta" Koniec-koncov nik vam nebráni miesto kopírovania cudzích prác, napísať VLASTNÚ pozitívnu recenziu na dotknuté dielo.

13.01.2017

A už chápu o co jde, že v rubrice recenze mohou vycházet jenom recenze zdejších uživatelů. To jsem nevěděla, tak to se velice omlouvám!!

Ad Bilky:
Děkuji, a když recenze vyšla pouze v tištěných novinách a zatím není na webu, jak se to má prosím udělat? Právo /noviny/ a autora recenze jsem uvedla právě proto, aby bylo jasné, kde recenze vyšla a kdo ji napsal. Pokud jsem se tím někoho dotkla, tak jsem to věru neměla v úmyslu.

Marek Pribil alias K.Sokolova:

Pokial sa nejedna o recenziu pre tento portal,
ale o externu resp.prevzatu recenziu - sluzi na to zalozka RECENZIE priamo v editacii knihy,
kde sa uvadza:
NAZOV RECENZIE
LINK NA WEB
ZDROJ

Je zaujimave, ze ludia z brandze sami porusuju autorske prava a zverejnuju cudzie prispevky.

13.01.2017

Kvítek karmínový a bílý je skvělá kniha. Jak mám tedy recenze zařazovat? A proč je chybou sem recenze dávat? A proč zde může být dána recenze třeba z Lidových novin a ne Práva?

13.01.2017

Jedna z nejmohutnějších kampaní propagujících knihu, jakou jsem zde na DK zažila, byla (a je resp. nadále doznívá) kampaň pro knihu Kvítek karmínový a bílý. Ale ani nekritičí propagátoři té knihy nedělali to, aby zde překopírovali ty četné recenze, které byly ke knize zveřejněné v různých "tiskovinách". Jednoduše na ty externí recenze sem přidali "prolink", tedy adresu elektronického zdoje, kde je recenze k dohledání. Viz:
Nerozumím. proč právě uživatel MarkPribil podepisující se jako K. Sokolová to musí dělat jinak? A ještě by mě zajímalo - je s tím redakce Práva srozuměna?
Nebo je to tak, jak jsem se ptala ve své první otáce: je DK elektronickou filiálkou Práva?

13.01.2017

Dobrý den, pro autora zařazuji k jeho knize v seznamu recenze, co vyšly v tisku. To, že je uvedeno "Právo", to znamená, že daná recenze vyšla v deníku Právo. Samozřejmě jde svým způsobem o promo, ale také o případnou službu, kdy se čtenář může, ale i nemusí na základě zveřejněné recenze rozhodnout, zdali si knihu přečte. Recenze jsou zveřejňovány i u dalších knih v této výborné databázi. Je to problém? S pozdravem K. Sokolová

12.01.2017

Bilky, já něco takového tuším, ale tím provokativním dotazem jsem chtěla probudil majitele tohoto webu :=) Jestli mu to nevadí ....

KOKA:
nie, to si len sám autor tu na DK už tretíkrat(!) robí promo a vešia sem všetky recenzie na svoje dielo...

12.01.2017

Prosím, co značí ten první řádek recenze, že "Deník Právo"? Jakože je DK elektronickou filiálkou tohoto listu?