Boj za lepší svět

recenze

Temný kvítek (2020) / Kikina182
Boj za lepší svět
Princezně Aurelii se sice povedlo zabránit nejhoršímu, ale i tak si na svůj šťastný konec musí ještě chvíli počkat. Po té, co svrhla krále, se má novým panovníkem stát její mladší bratr. To se ovšem nelíbí Tribunálu, který by nejraději ovládl království sám. Když dojde k převratu, nemá Aurelie jinou možnost, než uprchnout. To ale neznamená, že přestává bojovat, naopak. Hodlá se postavit za své království, rodinu a především za sebe, ať už bude cena jakákoli.

Příběh je napsán v ich-formě z pohledu hlavní hrdinky Aurelie. Stejně jako v případě prvního dílu je díky tomu umožněn opravdu detailní náhled do princezniných myšlenek a pocitů, díky čemuž působí příběh skutečněji a zajímavěji.

Opět jsem neměla nejmenší problém se do knihy začíst. Ale na rozdíl od prvního dílu jsem tentokrát neměla dojem, jako kdyby Aurelie vyprávěla příběh někde z dáli, ale příběh s tím jak byl napsaný perfektně splynul. Díky tomu jsem se mezi řádky dokázala bez problému ztratit a naplno si příběh užít.

Už v prvním dílu se mi moc líbil svět, jaký Crystal Smith vystavěla a především to, jak v něm funguje magie. Originální systém magie, který představila, v druhém díle dostává mnohem více prostoru, díky čemuž je v knize odhaleno mnoho dalších aspektů jejího fungování a zároveň to mnohem víc zasahuje do samotného příběhu, který se díky tomu stává zajímavějším.

Krvavý lístek pracoval s několika předvídatelnými náměty, kvůli kterým nebylo těžké v obrysech odhadnout, jak kniha bude pokračovat a jaký bude její závěr. I ve druhém díle se objevují zápletky, které jsou známé, ale opět jsou ozvláštněné nějakým originálním prvkem. Je tu však mnohem více těch originálních zápletek, díky kterým je kniha zajímavější, napínavější a především mnohem méně předvídatelné než první díl.

Stále se zde tedy vyskytuje několik motivů, díky kterým je možné odhadnout, kam bude celá kniha směřovat. Je jich ale mnohem méně, než v případě prvního. Většina příběhu je tedy spíše nepředvídatelná a často i překvapí, protože se navzdory očekávání nedrží zajetého vzorce, ale přichází s něčím novým.

V knize figurují většinou postavy, které jsou známé už z prvního dílu. V příběhu bylo hezky vidět, jakou cestu ušly od prvního dílu, jak se změnily ony samy i jejich vnímání světa. A stejně jako v prvním dílu si všichni uchovali svou jedinečnost.

Kromě nich se v knize vyskytuje i mnoho nových postav. Některé hrají hodně malou roli a jiné naopak velice důležitou. Ani u nich autorka nezapomněla a všechny je skvěle popsala po povahové i vzhledové stránce přesně v takové míře, jak bylo pro děj třeba.

Přestože jsem si po přečtení prvního dílu říkala, že je jakákoli další kniha nadbytečná, Temný kvítek mi dokázal opak. Tahle kniha perfektně ladí s prvním dílem, rozvíjí ho a dle mého názoru je i mnohem lepší než první díl. Sice je tu opět několik detailů, které mi na knize vadí, ale celkově se jedná o opravdu povedenou knihu, díky které jsem zvědavá a moc se těším na to, co se odehraje ve třetím dílu.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství Albatrosmedia - Fragment.

Komentáře (0)

kniha Temný kvítek recenze