Boj o život i o lásku

recenze

Dvůr trnů a růží (2016) / Snow Fairy
Dvůr trnů a růží

Kdyby byl život jenom o trochu spravedlivější, nemusela by lovit. Nemusela by chodit do lesů lovit zvěř, kterou by uživila celou svou rodinu. Jak přísunem jídla, tak tou trochou peněz, která, jak Feyre ví, je nikdy nebude moci opravdu zachránit. Kromě hrozby ze společnosti se může obávat i hrozeb z tajemného Prythianu, říše víl a kouzelných bytostí, které jsou přes svou neskonalou krásu, nesmírně nebezpečné. Říká se, že kdo jednou do této říše vstoupí, už nikdy se nevrátí.
Proto Feyre jednou při lovu překvapí nečekaný návštěvník. Obrovský vlk, který jednoznačně nemůže být obyčejným vlkem. A tak se rozhodne využít jediné své možnosti. Jasanového šípu, jediného, který má a který může tuto kouzelnou bytost usmrtit. Moc dobře si uvědomuje, že tato oběť by mohla její rodině na dlouhou dobu pomoci. Ztráta takového života je pro lidi v podstatě ničím a Feyre s podvědomou nenávistí v srdci nemine.
Potom se ale stane něco, co by nikdy nečekala. Oběť vlka není zadarmo. Její dluh v Prythianu za ni také nezaplatí nikdo jiný než ona sama...

Ve světě, kde už skoro neznají slitovaní, čeká bojovnice z rodu lidí právě na to. Nebo na zázrak.

Nicméně, to, co najde, je něco, co nečekala, že by ji kdy mohlo potkat. Nikdy by nečekala, že místo, kam nechtěla, odkud je radno raději utéct při první příležitosti, je zároveň místo, ze kterého se jí možná nebude chtít odejít.

Co se Dvora trnů a růží týká, je to kniha, kterou předchází její kvalita a vlastně tak nějak i sláva. Stačí se na ni jenom podívat a jednoznačně víte, co za knihu máte před sebou. Já pro to mám jednu jedinou odpověď: Za vším hledej autorku. Ano, za vším hledejte Sarah J. Maas. To ona přivedla na svět převyprávění legendární Krásky a zvířete do podoby, která je tak krutá a přesto tak krásná, že se vám nebude chtít ji odložit, odkud nebude na poslední straně.

Příběh mladé lovkyně Feyre a zvířete je jedním slovem fenomenální. Hned takhle na začátku můžu říct, že ta kniha má jednoduše všechno, co od opravdu fantastické knihy chcete. Postupem čtení toho však nabízí stále více a více a nakonec se ocitáte na místech, ze kterých mrazí a v situacích, ze kterých vám čelist padá k zemi.
Musím uznat, že jsem si čtení hodně, hodně užívala.

Motivy Krásky a zvířete jsou samozřejmě jasně patrné. Myslím, že v případě, že mluvíte o Dvoru trnů a růží, mluvíte o opravdu velmi povedeném převyprávění jedné z nejkrásnějších pohádek, jaké jsme vůbec kdy poznali. Sarah J. Maas z této pohádky vytvořila nový příběh, na který může být právem hrdá. Je sice na jednu stranu diametrálně odlišný, ale osobně si myslím, že originálnímu pokladu se, co do kvality, rozhodně vyrovná.

Feyre je opravdová hrdinka, která se čtenáři dostane pod kůží. Je drsná a citlivá, je silná, zároveň je ale milosrdná a milující, když na to přijde. Navázat s ní nějaké spojení mi sice chvilku trvalo, ale ještě než jsem se dostala do druhé poloviny knihy, už jsem jí rozuměla dost na to, aby mi celkem pevně přirostla k srdci. A to nemluvím o zvířeti...
Celkově mi tento příběh hodně přirostl k srdci. Dosvědčuje to i fakt, že jakmile jsem se dostávala ke konci, stále více jsem si přála, aby knížka byla ještě o něco delší. Neustále mi běželo hlavou, že jsem se dostala do takového knižního světa, ze kterého se mi opravdu nechce odcházet.

Jsem si jistá, že moje doporučení přichází celkem se zpožděním, nicméně potvrdím to, co už bylo potvrzeno asi milionkrát předtím. Dvůr trnů a růží je naprosto fantastická kniha, která vám rozhodně nikomu nesmí uniknout. Je to kniha, od které nejen, že všechno očekáváte, ale i to všechno dostanete.