Boj o prokázání neviny

recenze

Sůl do rány (2018) / klarabooks
Sůl do rány

„Je dobře známo, že se stává vzácně, aby někdo zabil cizího člověka. Většina vrahů zabíjí své blízké. Tohle je příběh o chlapovi, který čekal na popravu za vyvraždění celé svojí rodiny, a o ženských, co ho milovaly nebo nesnášely. Je to příběh o tom, jak daleko zacházíme při hledání spravedlnosti, jak ji vnímáme.“
Jestli máte pocit, že je váš život příliš nudný a klidný, neváhejte a přečtěte si „Sůl do rány“ od Becky Masterman. S tímto thrillerem si užijete docela velkou dávku napětí.
Hlavní protagonistka, chytrá a silná Brigid Quinnová, někdejší agentka FBI, žije coby vdaná paní – důchodkyně - se svým mužem v Tusconu. Stereotyp manželského života je narušen poté, když Brigid vyslyší prosbu své bývalé kolegyně Laury o pomoc s případem, který je velmi komplikovaný a následně Brigid odlétá za Laurou na Floridu.
Pokud vám připadne vstřícnost ze strany Brigid vůči Lauře velká, bezesporu zde hraje roli fakt, že si obě ženy navzájem zachránily život, a to je dle mého názoru maximum, co může člověk pro druhého udělat a svědčí o silném charakteru.
Možná budete stejně jako já obdivovat Lauru, která již taky opustila FBI a jako volunteerka v právnické skupině usiluje o prokázání neviny člověka, jehož čeká trest smrti z vyvraždění rodiny a hrozí mu poprava. Laura je na rozdíl od své kamarádky Brigid přesvědčená, že odsouzený vraždu nespáchal.
Zdá se, že Brigid je „na roztrhání“. Nejenže pomáhá Lauře, navíc má vážně nemocného otce a taky její matka potřebuje pomoc. Jak vyplývá z dějové linie, Brigid má komplikované vztahy s rodiči. Ostatně vztahy s rodiči představují univerzální otázku, která je věčná. Podobně jako klasické dilema stárnoucích členů rodiny.
Sůl do rány tvoří téměř 400 stránek a bez jedné celkem padesát kapitol. Dá se rozumět, že „sůl do rány“ není nic příjemného. Ba právě naopak, sůl v ráně to je peklo. Pálí. Pálí jako tragické důsledky hrozných chyb, které lidi dělají a lží, které lidé říkají.
V mém případě se jednalo o moje seznámení se s americkou autorkou Becky Masterman a mohu prohlásit, že Masterman je excelentní spisovatelka!
Ačkoliv se jedná o třetí román s hrdinkou Brigid Quinnovou, lze jej číst i bez znalosti předchozích dvou románů, jejichž je pokračováním. Obdobně jako tento román, i oba předchozí mají názvy, jež přímo vybízí k přečtení: „Běsni a zuř“ a „Boj se tmy“.
Překlad Romana Tilcera hodnotím jako velmi zdařilý, je to kvalitně odvedená práce. Knihu doporučuji bez výhrady. Nejen fanouškům detektivek.

Děkuji nakladatelství MOBA za poskytnutí recenzního výtisku.