Boj o moc se přiostřuje

recenze

Záhady pro rychtáře (dvojkniha 5. a 6. díl) (2019) / Carmen13
Boj o moc se přiostřuje
V knize Záhady pro rychtáře se znovu setkáváme se starými známými, a to doslova, neboť se jedná o již druhé vydání dříve publikovaných příběhů a to Výkupné za krále a Krvavý cejch.
Opět potkáváme rychtáře Nového města pražského Jakuba Protivu z Protivce, příslušníka františkánského řádu otce Blasia a celou řadu dalších postav, ať už se jedná o novoměstské biřice, členy královského dvora či dokonce samotného krále Václava IV., do doby jehož panování jsou příběhy zasazeny.
Výkupné za krále, jak už sám název napovídá, začíná únosem krále Václava IV. českými pány, kteří se ho tímto riskantním a do jisté míry i zoufalým krokem snaží přimět k plnění královských povinností. Na pozadí této skutečné historické události se začíná odvíjet dobrodružný příběh s detektivní zápletkou, kdy je novoměstský rychtář Jakub Protiva z Protivce požádán samotným opatem augustiniánského kláštera, aby objasnil vraždu řádového bratra, ale hlavně, aby nalezl uloupený klášterní poklad. Vyšetřování, které se ze začátku jeví jako prostá loupež, se začne brzy komplikovat a velmi rychle se ukáže, že stopy zločinu a hlavně zločinců vedou na nejvyšší místa. A tak se rychtář a jeho věčně ovíněný přítel Blasius znovu ocitají ve víru intrik, boje o moc a situací, kdy jde doslova o holý život.
V první části knihy si přijdou na své nejen příznivci historických detektivek s nečekaným rozuzlením, ale i milovníci historických románů či vyznavači poněkud akčnějšího děje, které dozajista zaujme popis dobývání hradu Dubá, které má velmi smutný dopad na samotného rychtáře.
Druhý příběh volně navazuje na ten předchozí. Obecně můžeme říci, že v obou příbězích nacházíme drobné narážky na předchozí díly, což jen o to více láká čtenáře seznámit se i s těmito dobrodružstvími vyšetřovatelské dvojice rychtář – mnich. Také úplný závěr Krvavého cejchu, jakoby naznačuje ono oblíbené „to be continued“, a tak se můžeme těšit, že zase brzy vyrazíme s rychtářem Protivou a františkánem Blasiem do temných uliček Nového města pražského a budeme pátrat po vrazích a zlodějích a prosazovat spravedlnost. I když co je vlastně spravedlnost a byla opravdu prosazena i v rámci tohoto vyšetřování? Byli skutečně potrestáni opravdoví viníci?
Navzdory názvu není v této knize hlavní postavou rychtář, ale důstojný otec Blasius, který se zde představí nejen jako milovník dobrého truňku, ať už se jedná o víno, pivo či medovinu a krásných žen, ale také jako důvtipný vyšetřovatel a hlavně věrný přítel, který neváhá odtajnit svůj velmi překvapivý původ a vazby na nejvýznamnější šlechtice té doby. Nutno ale uvést, že svého postavení a vlivu nezneužívá, naopak ho využívá jen k tomu, aby pomohl spravedlnosti nebo zachránil svého přítele Jakuba, který se na konci knihy ocitne ve velmi nepříjemné a nebezpečné situaci.
I druhý příběh je plný nečekaných zvratů, kdy se množí nejen mrtvoly a záhadná znamení v podobě vypálených cejchů, ale především motivy pro tyto hrůzné činy. Který je ale nakonec ten správný? To samozřejmě oba přátelé rukou společnou a nerozdílnou odhalí a čtenář může jen žasnout, kdo vlastně za tím vším stál a proč.

Komentáře (0)

kniha Záhady pro rychtáře (dvojkniha 5. a 6. díl) recenze