Blboun – ideální knižní dárek pro děti!

recenze

S Blbounem za velkým dobrodružstvím (2015) / Rinoa18
Blboun – ideální knižní dárek pro děti!
Titul S Blbounem za velkým dobrodružstvím je už druhým dílem pohádkové série. Já sice první díl nečetla, ale myslím, že to ničemu nevadí. I nezasvěcený čtenář velmi rychle pochopí, jak se věci mají a pak už si může plnými doušky užívat všeho, co mu kniha nabízí.

První, co mě po otevření upoutalo, byla stránka s obsahem. Opravdu! A opovažte se smát! :)) Řekla jsem si, že vám to musím taky ukázat. Možná je to tím, že pohádkové knihy už pěknou řádku let nečtu a vypsaných kapitol si většinou nevšímám, ale obsah, který hraje všemi barvičkami, to je jasnou předzvěstí něčeho milého a veselého. A taky že ano.

Celým příběhem nás provází dobrosrdečný ptáček Blboun. Abyste si ale nemysleli, že si z vás snad autoři chtěli vystřelit, v reálu se jedná o velkého nelétavého ptáka jménem Dronte mauricijský, který už bohužel vyhynul. V naší pohádce je ale naštěstí možné vše. Blboun pracuje ve skleníku, kde se začíná pomalu nudit. Rád by zase podnikl nějaké to dobrodružství, což se mu taky záhy splní!

V tu samou dobu si totiž Jeníček a Mařenka řeknou, že by svého opeřeného kamaráda mohli navštívit. Kouzelným klíčem tedy projdou do říše pohádek a spolu s Blbounem se vydávají do pohádkového světa. Na začátku cesty je uvítá chytrá horákyně, potom se setkají s vlkem, Šípkovou Růženkou, drakem a Otesánkem, navštíví zámek, kde bydlí kráska a zvíře, potkají dlouhého, širokého a bystrozrakého a spousty dalších postaviček.

Blboun si dokonce najde družku. A není jí nikdo jiný než… ano, správně, Blbounka!

Tím ale zdaleka nekončíme. Po mnoha a mnoha dobrodružstvích, kdy se naši hrdinové vypořádají se všemi úkoly, které na ně čekají, dojde i na Blbounovu minulost. Tatínek Jeníčka a Mařenky totiž náhle ochořel a vypadá to, že už se nevyléčí… možná jedině kouzlem. Aby sehnali lék, nezbývá nic jiného, než se znovu vydat do pohádkové říše a na exotický ostrov Mauricius, kde se Blboun narodil! Tam na ně teprve čeká pořádné překvapení!

Celá knížka je zpracovaná s mile humorným nádechem. Mně osobně se líbilo, že jsem si prostřednictvím Blbounových cest mohla připomenout i klasické pohádky, na které bych bývala už úplně zapomněla. Tyto pohádky jsou tu ovšem vedené ve velmi netradičním a vtipném duchu, což dotváří i samotná mluva postav. Mrkněte na ukázku!

„Je to trochu zvláštní rodina,“ utrousil zamyšleně Blboun. „Nejdřív nemůžou mít děti, a když se jim narodí tenhle prcek, máma ho pošle bůhvíkam na pole s něčím, co sotva unese, a táta ho klíďo prodá cizímu chlapovi.“
„No ale já se přece prokoušu z torby a…“ protestoval chlapeček.
„Jo, prokoušeš,“ odsekl mu Blboun, „jenže jsi tím taháním košíku tak unavený, že si nepamatuješ cestu z pole domů.“
Paleček se stydlivě zadíval do země: „Tady ten už mne párkrát vedl domů a cestou mi říkal, že jestli mne povede ještě jednou, tak mne sezobne!“


Autoři nějakým způsobem dosáhli toho, že se u příběhu nebude nudit ani dospělý. Je to kniha, která výborně poslouží také rodičům, kteří chtějí předčítat svým dětem. Rozhodně se nemusíte bát, že při ní usnete spolu s dítětem. Opravdu se zasmějete. Myslím, že zde bylo využito mnoha šikovných slovních obratů právě k tomu, aby se z knížky radovali nejen malí, ale i velcí čtenáři. Za to si tvůrců velmi cením. Jistě se to nevidí často.

Nakonec mi nezbývá nic jiného, než titul doporučit i ostatním, především těm začínajícím čtenářům. Jedná se totiž o moc milé dílko plné krásných ilustrací, kterému nechybí náboj, pořádný děj a rozhodně u něj nenajdete čas ani na trošku nudy. Představuje ideální vánoční dárek pro děti i jejich rodiče.

Pokud si budete chtít prohlédnout celou recenzi i s přidanými ilustracemi, určitě navštivte můj blog stripkypribehu.blogspot.cz, kde najdete nejen tuto recenzi. Za každou návštěvu a případný komentík budu ráda. :)

Komentáře (0)

kniha S Blbounem za velkým dobrodružstvím recenze