Bez zášti Se záští

recenze

Se záští (2017) 4 z 5 / rode
Se záští

Měl to být velký výlet do Itálie, kam Jill Charron jela zažít dobrodružství, na kterém ji měla dělat doprovod její nejlepší kamarádka Simone.
Jill se ovšem vzbudí v nemocnici a nepamatuje si posledních šest týdnů, což znamená, že z celého výletu do Itálie jí zbyla pouze sádra, stehy v obličeji a houf novinářů a italských detektivů, kteří jí obviňují ze zavinění vážné nehody.
Jill si nepamatuje v podstatě nic, co se dělo v Itálii. Následkem nehody zapomíná i některá slova.
Co ale dělat s dívkou, která tvrdí, že si nic nepamatuje a je podezřelá ze závažné nehody? Jde pouze o taktiku? Nebo to chce na Jill někdo hodit?

Se záští popisuje příběh dívky, která prožije strasti dospívání, které zahrnují lásku, přátelství, zklamání, závist... Kniha nám ukazuje, že i velká přátelství končí a musíme si dávat pozor komu důvěřujeme.

Nejdřív jsem trochu pochybně koukala na to, že je kniha napsaná v první osobě, ale jelikož jde hodně o myšlenkové pochody Jill, tak se mi ich forma nakonec i líbila. Hlavně proto, že Jill je sympatická hlavní postava. Po dočtení poslední věty jsem si uvědomila, že hlavní hrdinka prošla velkou proměnou. Na začátku, kdy se vzbudí a její mysl je čistý list papíru, až po konec, kdy se mi vybarvení postavy moc nelíbí. Podle mě si posledních pár vět autorka mohla odpustit, protože k celkovému chování hlavní hrdinky se mi ten konec moc nehodil.
Knihu originálně doplňovaly rozhovory se svědky, případně rozhovory v televizi s moderátory krimi pořadů a psychology. Celému příběhu to dodávalo potřebný nadhled a přibližovalo čtenáři podvědomí ostatních obyvatel.
Ocenila bych, kdyby autorka příběh doplnila více flashbacky. Přijde mi, že pár věcí se mohlo více rozepsat a více vysvětlit.

Kniha je označovaná jako psychologický thriller pro fanouška Dívky ve vlaku a Ostrova lhářů, já bych Se záští bez zášti doporučila i fanouškům knihy Tekutý písek.

Mně osobně se kniha líbila, byla poutavá a rychle se četla, ovšem pro zběhlé čtenáře thrillerů či detektivek bude možná trochu předvídatelná. Ale i tak si myslím, že by nebylo na škodu zkusit i další příběhy této autorky.

Závěrem bych chtěla poděkovat Nakladatelství Omega za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu můžete zakoupit v knihkupectví Dobrovský.