Betty Soldi, Kouzlo kaligrafie - Inkoust a inspirace

recenze

Kouzlo kaligrafie - Inkoust a inspirace (2018) / Daysy
Betty Soldi, Kouzlo kaligrafie - Inkoust a inspirace
Líbí se vám krasopísmo? Chcete zkusit kaligrafii a nevíte jak na to? Kniha Kouzlo kaligrafie vás krásně provede a seznámí s tímto umem. A dokonce má pro vás i spoustu prázdných stránek na vaše psaní!

Na začátku knihy se nám autorka představí a řekne nám, jak se ona sama ke kaligrafii dostala. Pak postupně přechází k části o tom, jak objevit svůj vlastní rukopis a projevit se na papíře. No a nakonec konečně přechází k samotnému psaní a čeká vás něco jako písanka, na kterou jsem se těšila nejvíc. :)

Jakmile se naučíte jednotlivá písmena a zkusíte si psaní jak klasickou tužkou, tak třeba plnicím perem, samozřejmě je třeba se naučit i jejich spojování ve slova. Čeká vás také spousta zajímavých tipů na různá \"pera\"to. Zkuste psát třeba chilli papričkou, chřestem nebo jinými \"pery\" či místo inkoustu využít třeba kávu nebo jiné tekutiny. :)

Hned za obsahem knihy by se docela hodil aspoň základní seznam toho, co všechno budete potřebovat, když s kaligrafií a krasopísmem začínáte a co budete potřebovat při psaní, ke kterému vás vyzývá kniha, abyste pak věci nesháněli až za chodu a mohli být připravení. Proto doporučuju knihu první trochu prolistovat a zjistit si, co nakoupit. :)

Vůbec nemusíte zoufat, pokud některé písmeno nedokážete napsat úplně stejně, jako vypadá na předloze. Nejsme v první třídě a není to naše první učení se, jak psát. Spíš se k psaní vracíme a chceme ho oživit a přidat mu na kráse. A máme daleko volnější ruku, než ve škole, kde musel být každý cancourek tip top. Betty stále zdůrazňuje, že i když se učíte obtahováním jejích písmen, je to jen cvičení a časem byste si z různých tvarů jejich písmen měli vzít pouze inspiraci a vytvořit si svůj vlastní styl. Zároveň vám ale dá radu k tomu, co písmo nejvíce ovlivňuje a na co se máte zaměřit. Je to sklon, velikost písmen, rychlost, uspořádání, tlak, spojování a nakonec samotné tvary.

Autorka se krátce věnuje i levákům, což jsem docela ocenila, i když levák nejsem. Je prostě fajn, že na ně při psaní knihy myslela a přidala jim nějaké rady. :)

V druhé polovině knihy Betty rozebírá přímo kaligrafická pera a také to, jak svým písmem můžete vyjádřit emoce. Vaše písmo je totiž víc, než jen ozdoba a mělo by být zkoumáním vašeho skutečného já, které se stále rozvíjí.

Líbilo se mi, že Betty své písmo ukazuje hlavně přepisováním citátů známých osobností. Sem tam nějaký citát najdete i jen na okraji stránky, jak si tam nenápadně zdobí knihu, což je moc fajn nápad. :)

Skvělé je, že autorka speciálně přepsala i českou abecedu a některé větičky v knize tak, aby to bylo čechům bližší a mohli si cvičit i všechna česká písmenka včetně háčků a čárek. :)

Řekla bych, že je kniha moc krásně udělaná a je vidět, že si s Betty ní dala opravdu velkou práci a oceňuju, kolik skvělých tipů a rad tímto svým čtenářům předává. Nemyslím si ale, že byste se jen tak za dobu, kdy se knize věnujete naučili hezky vypadající krasopísmo a kaligrafii. Já osobně tuhle knihu brala spíš jako seznámení se s krasopísmem a různými technikami. Dozvěděla jsem se o tom spoustu věcí a hlavně si zkusila psát a snažit se do toho opravdu něco vložit. Byla to pro mě ale spíš taková průprava a chci to ještě doplnit kaligrafickým kurzem, kde mi může lektor/ka ukázat psaní na živo a při tom mém mi rovnou radit a ukazovat, jak ho můžu vylepšit, ž čehož si podle mě odnesu více, než jen z knihy.


Všechno je ale nakonec o tréninku a ať už se budete učit podle knihy a doplníte to kurzem a nebo zůstanete pouze u knihy, vždycky bude potřeba pak najít volný čas a psát a psát a psát, protože učení dělá přece mistry. ;)

Je až neuvěřitelné, kde všude kolem nás se kaligrafie a krasopísmo nachází a co všechno se s ním dá udělat. V knize najdeme nekonečné množství nápadů a věcí, kterým krasopísmo dopomohlo k dokonalosti, a ke kterým ho můžeme využít. Potištěná peněženka, ozdobené vázy, tetování, různé vystřihovánky, vánoční ozdoby, záložky do knih, papír obtočený kolem kytice místo vzkazu nebo vzkaz dokonce přímo na listu kytice. A ještě víc nápadů, které vám rozbouří chuť k tvoření.

Komentáře (0)

kniha Kouzlo kaligrafie - Inkoust a inspirace recenze