Bestiální řádění vraha nebere konce

recenze

Bestie (2015) / DaveBukowski
Bestie

V Uzlu, chronologicky počátečním dílu série Naše město, jsme sledovali Richarda Krauze, nesmělého, ale velmi schopného mladého detektiva, při řešení svého prvního případu vraždy. V Bestii už je Krauz otrlejší a poněkud drzejší, proti němu však tentokrát stojí divoké, nenasytné a hlavně otravně nepolapitelné mostrum. Vyšetřování se line napříč celými roky a policie je bezradná…

Romský chlapec v zašpiněném oblečení stojí před svým domovem, v ruce má mrtvou žížalu, kterou před okamžikem nabodl na kousek stébla, ve tváři se mu nad tím pohledem zračí úžas. Tichý hlásek v hlavě mu napovídá, co přesně má dělat a chlapec bez odporu na slovo poslouchá. Své matce sice už za chvíli slibuje, že to už nikdy neudělá znovu, že už nikdo živou bytost nezabije, jenže zákeřný hlas z jeho mysli nehodlá zmizet. Ani teď, ani později. A už vůbec nehodlá mlčet.

O čtvrt století později, v průběhu horkého, dusného léta roku 1990, se v Mnichově objeví dvě mimořádně krvavě zavražděná a následně zneuctěná těla. Policejní sbor je ale i přes nové technické vymoženosti, jako je analýza DNA, dočista ztracený. Pachatel unikl a jediné, co po sobě nechal, jsou ponožky na místech činu.

Několik měsíců nato se téměř totožný případ objeví i na stole slovenského oddělení vražd z Našeho města. Vyšetřovací skupina s detektivy Krauzem a Burgerem v čele rozbíhá pátrání po člověku, jemuž jsou hranice lidskosti a svědomí cizí. Nikdo ještě neví, jak dlouhý a vyčerpávající hon to vlastně bude, kolik obětí ještě přibyde a kolik bezesných nocí budou muset členové oddělení vražd vytrpět.

Na československé scéně byste v současnosti nejspíš jen těžko nalezli autora, který dokáže psát tak mrazivé příběhy jako Dominik Dán, a Bestie je toho jednoznačným důkazem. Díky svému téměř zběsilému tempu se jen velmi těžkou pouští z ruky a když už to uděláte, cítíte, že vámi probíhá šimravé nutkání se ke ke knize vrátit a zjistit, co se bude stane tentokrát. Zápletka působí o to děsiveji, vezmeme-li v úvahu, že Bestie, o níž čteme, skutečně provedla všechno, co nám je popisováno a dodnes sedí ve věznici. Na druhou stranu, každou chvíli odlehčuje situaci Dánův humor, u kterého se prostě místy nejde nahlas nerozesmát. Policajtskou partu si tak velmi rychle oblíbíte - jednak díky jejich schopnosti brát svou práci s humorem, ale také díky neuvěřitelnému nasazení, s nímž pracují. Právě tehdy je neuvěřitelně znát autorova dlouholetá zkušenost v oblasti kriminalistiky a upřímně, párkrát jsem skutečně uvažoval, jestli na popisovaném případu sám nepracoval. To už něco vypovídá, ne?

Pokud hledáte nenáročnou, rychle ubíhající, zábavnou, ale zároveň zpropadeně kvalitní krimi, sáhněte po Bestii. Vlastně ne, sáhněte po ní v každém případě. Ta kniha totiž nabízí čtení, které převyšuje některé zahraniční bestsellery, ale zároveň si na nic nehraje a působí naprosto přirozeně, a takových se moc nevidí.

A prosím vás… v létě si zavírejte okna a balkony, ať už je sebevětší horko. Proč? Ale jen tak.

88 %

Za recenzní PDF díky knihkupectví Neoluxor!

Více recenzí najdete na: dave-bukowski.blog.cz

roman9670
roman9670