Běh o život - uteč, nebo zemřeš!

recenze

Běh o život (2011) / Vendiii1
Běh o život - uteč, nebo zemřeš!
Running man/ Běh o život je knihou, kterou napsal uznávaný spisovatel Stephen King již v roce 1982 pod pseudonymem Richard Bachman. Děj knihy se odehrává v nepříliš vzdálené budoucnosti v roce 2025 v Americe. V dnešním světe vládne nadnárodní společnost podobná totalitnímu režimu, v každém domě u bohatých i chudých je televize zvaná „VéVé“. V televizi v podstatě nonstop běží reality show, ve kterých lidé bojují o svůj život, vydělávají si soutěžemi peníze, pro své nemocné rodiny..

Benjamin Richards se musí přihlásit do výběr na reality show, protože už dlouho neměl stálou práci, má manželku, která musí na živobytí své rodiny vydělávat vlastním tělem. Ale celé tohle martýrium musí podstoupit kvůli své malé dcerce, která má chřipku a už neexistují řádní doktoři a léky jsou příliš drahé. Richards je po složitých a dlouhých testech vybrán pro nejnáročnější a snad nejsledovanější reality-show „Běžec“. Vybraný soutěžící se „vypuštěn“ s několika hodinovým náskokem a potom se z něj stává „lovná zvěř“ musí se skrývat a utíkat před bandou lovců. Ale odměna je lákavá. Za každou hodinu dostane jeho rodina 100 dolarů, pokud vydrží celých 30 dní, dostane odměnu 1 miliardu dolarů.

Ještě než se dostaneme k samotné knize, je nutno podotknout, že v roce 1990 byl natočený film na motivy této Kingovy knihy se slavným Arniem Schwarzennegerem v hlavní roli. Jak se sám Stephen King nechal slyšet, filmu nikdy na chuť nepřišel. A není se čemu divit. Film se absolutně vymyká všemu o čem kniha Running man je. Film je možná vcelku průměrný a dá se na něj koukat, ale nemá nic společného s knihou.
Idea s reality-show mohla být v době vydání knihy bombou a velmi zajímavým nápadem. V dnešní době a v minulých letech se knih tak i filmů s tématikou reality-show vyrojila velká spousta. Z knih například Battle Royale, Hunger Games. Z filmů například filmové zpracování Battle Royale i Hunger Games či film Aréna s Kellanem Lutzem v hlavní roli. Je možné, že by se BT a HG lehce inspirovali u Kinga?:) I kdyby, já s tím nemám žádný problém, v dnešní době je už těžké napsat něco originálního.

Jak je již  Kinga zvykem, osudy svých postav propracoval do nejmenšího detailu. Stejně tak charaktery svých postav. Často sledujeme myšlenkové pochody Richardse, když utíká před lovci ale stále nezapomíná na svou manželku a nemocnou dcerku. A sám Richards je velmi zvláštní postavou se zajímavým charakterem.
Autor na nic příliš nečeká, nepřipravil si pro náš žádný dlouhý úvod ani zdlouhavé představování a se vším důležitý se seznamujeme v průběhu knihy.

Kdo již má nějakou zkušenost s mistrem hororu Kingem, je zvyklý na dlouhé, rozsáhlé knihy čítající až 1000 stran. Běh o život má však pouhých 200 stran a proto má vše opravdu rychlý spád a nejsme zatěžování zbytečnými popisy. Tentokrát ani nepůjde o žádná tajemná monstra, vraždící klauny ani mysteriozní, ne. Jde spíš o knihu dystopického/sci-fi žánru.
Idea smrti v přímém přenosu je lehce děsivá, ale v dnešním světě asi není nic takového nereálné. Tato představa mně nutí přemýšlet nad tím, kde my budeme za 13 let v roce 2025, v době, kdy se odehrává kniha Běh o život.
Knížku určitě doporučuji všem fanouškům Stephena Kinga, ale i těm, kteří od mistra ještě neměli možnost nic přečíst. Kniha mně nadchla, a opět mně udivilo, s jakou troškou dokáže King naložit, z jaké jednoduché situace dokáže napsat bezvadnou a chytlavou knihu. Takže určitě - znovu - doporučuji! Vážení, když už nic jiného, ten konec opravdu stojí za to!

kniha Běh o život recenze

12.08.2012

ok,nebudu to už komentovat :)
chudáci ti,co to po nás musí číst :)))

12.08.2012

Srovnávám filmy s filmama,knihy s knihama a filmy s knižní předlohou. Pro mě to prostě spojitost má.

12.08.2012

nechápu,jak chceš srovnat něco,co čteš třeba 2 týdny,s něčím co trvá hodinu a půl,to prostě nejde,film bude vždycky jiný než kniha.
kdybys nákou knihu srovnala s jinou knihou,tak to bych bral,ale kniha se s filmem srovnat prostě nedá.
kdybys třeba napsala,jo running man to je o chlup lepší než blade runner od dicka,tak si dokážu udělat představu,ale když napíšeš,že kniha running man je lepší než film running man,tak to mi nic nedá.

Netoužim po tom,aby mal8k byl za pitomce :D
Dyt řikám,nesrovnávej,nikdo tě k tomu nenutí. Jen pro mě osobnš to spojitost a proto srovnávám a srovnávat budu.

Charmedka:
jů,pěkný komentář,ted´ budeš určitě za hvězdu a malc8k za pitomce.
osvícení,to je případ sám pro sebe,kdybych neviděl film,tak bych se pravděpodobně ke knize ani nedostal,podobně třeba kruh,klub rváčů,čelisti a podobně,všechny tyto filmy se mi líbily a právě PROTO jsem sáhl i po knize,které se mi taky líbily,ale přece kvůli tomu nebudu psát,že film je oproti knize sračka,když se mi film líbil,ne ? to přece nemá logiku. proto je podle mně kravina srovnávat knihu a film,protože filmy jsou jiné,mají své vlastní přednosti.

12.08.2012

Já neřikám,že bys to měl dělat,dělej si co chceš,jen řikám,že většina to tak dělá,nevýmaje mě,ale tobě to nikdo nevnucuje.
A ano,hodně lidí na csfd srovnává a třeba zrovna i u těch Kingovek,proto se o tom zminuju. A psala jsem až na vyjímky jsou knihy lepší. Neřikám,že nebavili,ale prostě kniha byla lepší a ve filmu mi třeba něco chybělo,nebo to bylo uděláno jinak.
Neřikám,že to jsou špatný filmy,třeba ani zrovna ten Running man,ale kniha může být o chlup lepší. A když už ses zminoval o Osvícení,film je určitě výbornej,ale jelikož jsem první četla knihu,tak z filmu jsem zklamaná,jelikož mi tam chyběli části,který mě v knize uchvátily. I sám King nebyl spokojen a proto si napsal scénář sám a vznikl další film. Nesrovnávej,nikdo tě do toho nenutí,ale i někteří uživatelé csfd srovnávají,pokud se zajímají o oboje. K hodně filmům se dostanu až díky knize,nebo naopak,takže pro mě to spojitost má a velkou.

Vendiii1:
tak to je konečně první rozumná věc,kterou tady někdo napsal !
respektuju to.

Vendiii1
12.08.2012

Já tvůj názor reskpektuji. Jestli podle malc8k píše o knihách nejlépe uživatelka Bolkonská, já to beru. Já o nich píšu proto, že mně to BAVÍ, zajímá a je to něco, co vyplňuje můj volný čas.