Autorka umně pokrývá celé spektrum žánrů

recenze

Prokletí (2015) / Boboking
Autorka umně pokrývá celé spektrum žánrů
Chátrající panský dům uprostřed lesů, skrývající ve svých zdech špinavé rodinné tajemství, mladá žena, která se zde vrací po letech, aby obnovila jeho původní krásu, a snad i svůj zamotaný život. Jenže dostat se až k hnijícímu středu znamená otvírat rány, které budou opět bolet. Toto jsou hlavní indicie a vlastně i dějová linie nejnovějšího románu “Prokletí“ (orig. Close to Home, 2014) americké autorky Lisy Jackson (*1952) patřící k tzv. best-selling authors.

Sarah McAdamsová v domě zvaném Modrý páv vyrůstala od dětství, a teď se už jako dospělá vrací zpět, aby zde začala či obnovila svůj ne zrovna nejvydařenější život. V domě, na který nemá nejšťastnější vzpomínky, a který musela v osmnácti opustit, chce se svými dvěma dcerami začít znovu žít. Jenže od prvních chvil jakoby se sám dům stavěl proti ní a snažil se ji překazit plány. Podivné zvuky a úkazy, které strašily už ji v dětství, se teď vrátily a především její mladší dceru Gracii, posedlou vším okultním spojeným s tímto sídlem, vtahují do podivné hry o oživení zapomenuté historie.

Jak je vidět už od prvních kapitol, L. Jacksonová umně zkombinovala spisovatelské schopnosti skrze celé spektrum žánrů, a vytvořila knihu, kterou bych nazval současnou verzí gotického románu. K až hororovému elementu přidala do děje i skutečně thrillerový prvek ve formě zvrácených únosců mladých dívek, které v nedalekém městečku Stewart´s Crossing doslova sbírají lidem před nosem. Unášejí je do opuštěných stájí v lesích, kde pro ně chystají stejný osud jako původním obyvatelům – na prodej těm, kteří nabídnou nejvíce.

Román „Prokletí“ je svým nábojem a stylem kniha určená především čtenářkám. Rozplétaní rodinné historie poznamenané krví a násilím, které zasahuje až do současnosti, únosy dívek, které s tím vším jakoby měly taky něco společného, romantizující duchařský prvek a taktéž romantická linka, to vše jakoby předurčovalo cílovou skupinu. Text, jenž plyne jako řeka s jistou předvídatelností, je plný emocí a osudových ran, které autorka umí podat vlastním přirozeným vypravěčským mistrovstvím.

V překladu Marie Čermákové-Frydrychové vydalo nakl. Domino, 2015.

Komentáře (0)

kniha Prokletí recenze