Austenová + Meyrink = Romains

recenze

Psyché 3.díl: Když loď zvedla kotvu... (1931) 4 z 5 / LenysekC
Psyché 3.díl: Když loď zvedla kotvu...

Na tuhle trilogii jsem narazila \"náhodou\". A po přečtení mě dost zaráží, že ji tu nikdo ještě nehodnotil. Příběh je možná banální, ve své podstatě jde o popis vzniku a průběhu jednoho manželství, a to už tu bylo mockrát. Ale ono je manželství a manželství. A popis a popis.
Forma vyprávění, jazyk a styl mi připomínaly Austenovou. Aspoň v prvním dílu, který vypráví ona. Takové klidné plynutí, ale plné myšlenek, více i méně hlubokých.
Druhý díl vypráví on. A dá se říct, že je celý o sexu. Ale dost mě překvapuje, že tento díl vydal Dybbuk znovu a samostatně, a to v edici, která se zabývá erotickými dílky. Je sice celý o sexu, ale rozhodně není \"jen\" o sexu. Je totiž sex a sex. Přečíst si jen tento díl a ještě zaškatulkovaný do erotické novely - troufnu si říct, že takhle to autor teda vůbec nemyslel.
Poslední díl vypráví oba, na střídačku. A co v něm jde? O duši. Ne že by předchozí díly byly vlastně o něčem jiném. Ale tady to vrcholí. Duše obou manželů hledají, tápou, rozšiřují se, doplňují, spojují, nabízí různé možnosti - lákavé, ale těžko uvěřitelné, pro racionální uvažování možná až děsivé...
Doporučuji všem \"hledačům\". Pro mě rozhodně poutavější a srozumitelnější čtení než třeba opěvovaný Larsenův Kámen mudrců nebo van Lysebethova Tantra.

Vera Silent
16.11.2016

No me teda tato recenze prospesna pripada. Sebelepsi tirazovy udaj a anotace by me nenalakaly, ale po tehle recenzi se po knihach podivam, to zni fakt dobre! Napad sice trochu zavani klise, jak vidi vztah zena a muz, ale i tak to zni jako fajn cteni. Francouzskou literaturu neznam, teda krome Huga, takze diky za tip.

Koka
02.05.2015

LenysekC, když už jsi tou šťastnou náhodou na tu trilogii narazila, jak píšeš, nemohla by si, prosím, zde na DK doplnit u těch knih zde na DK anotaci a další tirážové údaje? To bych považovala snad i za mnohem prospěšnější a výmluvnější, než zdejší "recenzi", protože - v duchu tvých výše uvedených názorů - říkám: je recenze a recenze.