ANO - slovo, které dokáže změnit celý tvůj život.

recenze

Zavři očka svý (2015) 5 z 5 / ciniminisek
Zavři očka svý

V poslední době se s krutými příběhy ze života roztrhl pytel. Jedním takovým je i titul Zavři očka svý, který má na svědomí začínající autorka Suzanne Redfearnová. Na to, zda dosahuje kvalit svých známějších předchůdců, jsme se podívaly o něco důkladněji.

Jillian Kanová se živí jako architektka, která je jednou z nejlepších ve svém oboru. Vychovává dvě krásné a šikovné děti a navíc jejího manžela Gordona, všemi uznávaného policistu, by ji nejedna žena záviděla. Dokonalý život, alespoň do té doby, než se zavřou vchodové dveře od jejich nádherného domu.

V té chvíli se z krásné a vzpřímené ženy stává troska a z Gordona násilník a manipulátor, který je hoden své vlastní vězeňské cely. Po neuvěřitelných peripetiích se Jillian rozhodne se svými dětmi utéct. V tu chvíli se roztáčí kolotoč strachu, hádek a soudních tahanic. Příběh nejen o problémech jedné dvojice z milionu, ale i o matce, která pořádně nezná své děti, a o zákonech, na které jsou i ti nejlepší z nejlepších krátcí.

Víte co se říká: „kdo se bojí, nesmí do lesa“. Toto rčení platí pro Jillian jak ulité. Nám, lidem, jenž vidí tragické příběhy z ptačí perspektivy a povětšinou pouze z vyprávění, se to lehko říká. Ovšem psychiku týrané ženy by nerozluštil ani ten nejlepší terapeut. A právě dopodrobna vylíčené hrůzy, ale i následné vulkánské emoce, se rozhodla autorka Suzanne Redfearnová sepsat na papír. Povedlo se jí to více než dokonale a svým čtenářům zajistila nepochopitelný zážitek, na který je lepší zapomenout. Ovšem vážně bychom to měli udělat?

Sama autorka v úvodu knihy píše, že je šťastně vdaná za skvělého manžela. Touto knihou chtěla pouze poukázat na otázku: „co kdyby?“ Čtenář může tedy hádat, kde vzala inspiraci, nebo zda je pouze z její zvrácené fantazie. Každopádně je zbytečné po tom pátrat, poněvadž nakonec by nikoho nenapadlo, že je titul Zavři očka svý pouze výplodem něčí fantazie a plna nekonečných úvah.

Kniha je psána nadměrně poutavě, a to nejen svým obsahem, ale také umem jejího stvořitele. Krátké kapitoly se dobře čtou a napomáhají čtenářům vydechnout od nespravedlnosti, jež musí číst. Ich forma v tomto případě zaviní ještě větší prožitek z příběhu a sympatie k určitým hlavním hrdinům, ale také nenávist k těm, kteří se byť jen tváří jinak než by měli.

Čtenáři tedy do poslední chvíle netuší, jak příběh skončí, jelikož lidská práva jsou nejen v tomto případě něčím, co je dost křehké a dokáží se v nich mýlit i ti, u kterých povětšinou hledáme naději na poslední šanci. Zda ji dostane i Jillian se svými dětmi, se dozvíte po přečtení titulu Zavři očka svý, který velmi doporučuji.