Ani v perfektním světě není vše perfektní

recenze

Dárce (2013) / Patw
Ani v perfektním světě není vše perfektní
Dárce od Lois Lowry je příběhem o životě v dokonalém světě. O světe ve kterém existuje lék na všechno jak na bolest tak i na lásku. Avšak v tomto vybroušeném světě, ve kterém má každý svou pevně danou pozici není prostor na lásku, city a svobodu. Svoboda výběru a individualita jsou v tomto světě velkou neznámou. Dvěma lidi co rozumí citům jsou Dárce a dvanáctiletý chlapec Jonas.

Kdo je Dárce?
Hlavní postavou této knihy je mladý chlapec jménem Jonas. Stejně jako každá dvanáctka také Jonas dostane své celoživotní zařazení v systému tohoto společenství. Zatímco jeho vrstevníci jsou zařazeni do běžných pracovních funkcí Jonas se stává budoucím Dárcem. Jonas pořádně netuší, kdo Dárce je ale brzy pochopí, že Dárce je člověk, který v sobě nosí každou emoci a každou vzpomínku na dalekou minulost, kdy život neznamenal šedou jednotvárnost.

Jonas začne pomalu přijímat vzpomínky od Dárce po kterém má funkci převzít. Vzpomínky na minulost, kdy lidé milovali i nenáviděli. Na dobu kdy po Zemi chodila zvířata, i na dobu kdy existovali kopce a na zem dopadal sníh. Vzpomínky tak živé, že Jonas začne věci vidět jinak, barevněji.

Kniha se mi líbila protože čtenářovi jemnou a velmi sympatickou formou ukáže, že by si měl vážit toho co má. Ať už jde o svobodu a samotné možnosti výběru, tak také vážení si své rodiny i lásky kterou člověk dostává a dává. Abych pravdou řekl, kniha ve mně zanechala hořkost jako málokterá. Ale nejde o hořkost, která by knize ubližovala. Spíš jde o hořkost, která je vyvolaná záměrně autorkou, a to se jí opravdu povedlo.

Tato kniha, poprvé vydaná před jednadvaceti lety se letos dočkala svého filmového zpracování ve kterém se objeví například Meryl Streep, Jeff Bridges nebo Katie Holmes. Není tedy od věci tuto knihu připomenou teď, kdy se čtenář může přes léto seznámit s Johnasovím příběhem, dřív než se objeví pozměněná filmová verze.

Jde o jednoduchý a krátký příběh dalo by se říct. Kniha má něco málo přes dvě stě stran ale to jí na velikosti vůbec neubírá. Člověk si určitě v této knize přijde na to své. Ať už to člověka donutí zamyslet se nad hloubkou tohoto díla nebo ne jedno je jisté, jde o výjimečné dílo, které tak jako tak ve čtenáři něco zanechá. A pokud se člověk pokusí knize trochu víc porozumět objeví v ní nový hlubší význam. Za mě velká spokojenost a proto dávám knize pět hvězd. Dárce je příjemné překvapení nejen pro mladé čtenáře.

Komentáře (0)

kniha Dárce recenze