Anglický gentleman pozorující velryby

recenze

Stříbrná zátoka (2015) 5 z 5 / Babouš
Stříbrná zátoka

Ten výjev mi ještě dlouho zůstane v hlavě: anglický gentleman v pečlivě vyžehlené košili a kašmírovém svetru stojí na palubě lodi, která se kymácí v prudkých vlnách a slaná tříšť mu ničí krásné oblečení. On si toho však vůbec nevšímá, protože v moři před sebou vidí nádhernou velrybu, giganta oceánů.

Je to převyprávěná pasáž z jedné kapitoly knihy Stříbrná zátoka od britské spisovatelky Jojo Moyesové. A tenhle moment celou tu knihu jaksi vystihuje.

Je tady Mike Dormer, britský developer, který z kravaťáckého londýnského City přilétá do divoké Austrálie, kde mezi námořníky v šusťákovkách a mikinách absolutně nezapadá. Mike je ten zmiňovaný gentleman, ač důvody jeho návštěvy příliš gentlemanské nejsou – přijel totiž, aby zapomenutou Stříbrnou zátoku proměnil v luxusní rekreační letovisko.

Jenže pak Mike uvidí zmiňované velryby, ty krásné tvory mořských hlubin, a najednou si svou misí není jistý. Pochopí totiž, že místo je ve Stříbrné zátoce jen pro jedny – buďto pro velryby, nebo pro rámusící turisty.

Stříbrná zátoka je román, který ukazuje střet civilizace s přírodou (Mike x obyvatelé Stříbrné zátoky), peněz s láskou (Mikeova práce x Lisa, neteř majitelky hotelu, v němž Mike bydlí) a střet kariéry s posláním (práce v developerské firmě x boj za zachování Stříbrné zátoky).

Když jsem knihu otevřel, naprosto jsem netušil, která bije. Postavy mi přišly nedostatečně popsané a bylo jich tam tolik! Každá kapitola je vyprávěna z pohledu jedné z pěti postav, což mi zpočátku přišlo příliš, ale jak děj plynul a já se do příběhu začetl, začal jsem vnímat důvody pro různé úhly pohledu. Poznal jsem jednotlivé postavy natolik, že už jsem si na jejich nedostatečný popis nemohl rozhodně stěžovat.

Příběh, který Stříbrná zátoka vypráví, je dobrý, ale upřímně musím říct, že si z něj odnáším hlavně tu překrásnou atmosféru Austrálie a popisy ohromného, neporazitelného moře.

Od Jojo Moyesové jsem četl Poslední dopis od tvé lásky i bestseller Než jsem tě poznala. Stříbrná zátoka patří podle mého názoru kvalitou někam mezi ně. Chytl mě víc než Poslední dopis, ale Než jsem tě poznala asi jen tak něco nepřekoná…