Angelika Selina Braun: Taguari, život si sám nachází cestu

recenze

Taguarí: Život sám si nachází cestu (2021) 5 z 5 / RenataP
Taguarí: Život sám si nachází cestu

Tagurari je čtení, které vás vezme do zcela jiného světa a odpojí vás od reality. Trochu mi to připomíná Dědečka Ogeho, ale jsme tu v jiném čase, v jiném prostředí. Přesto to „vezme tě to mimo svět“ je naprosto shodné. Dostáváte se do světa, kde je náš moderní svět naprostým nesmyslem. Kde život dává jiný smysl.
A vyvstávají otázky o tom, který z těch dvou světů je vlastně správně.
Vyvstávají pak i vlastní bolesti, únavy a utahanosti. A touhy prožít třeba to, nebo tamto, co v knize právě čtete.
Pro mě jako čtenářku to byl příběh romantický, velmi poučný a vynikal úžasnou atmosférou, byť dějově je vlastně velmi jednoduchý a je to jen takový deník plný moudrosti. Příběh vývoje člověka, myšlenek a osoby jako takové. Příběh lidstva.
Jestli pak knihu zaklapnete s tím, že si ji zase za pár let přečtete, nebo se nad ní budete občas zastavovat a vzpomínat na dojmy, které zanechala, to už je na každém. Já si umím představit obě možnosti. Tu první ve chvíli, kdy sama sobě zakážu tak lákavý svět… a to druhé ve chvíli, kdy si dovolím občas prožít v sobě, pocitově, to pravé, to mé….
Byl by to pěkný dokumentární film…
Ukázka:
„Tohle je základ tvé dnešní moci, Taguarí. Naučil ses nechat si pomoct a odsunout stranou rozum, který se ti snaží namluvit, že máš všechno zvládnout sám.“ To jsou dvě jednoduché věty z příběhu ke konci knihy a možná velmi dobře vystihují i čtenářský dojem, který už v této chvíli, těsně před koncem, četba zanechává. Nejsme na to sami, celý příběh Dona Josého Ariza, který byl v kolumbijském pralese šamanem a léčitelem a sám se učil přímo do nejlepších, je o moudrosti, která vychází zevnitř. A na niž nejsme sami a na kterou je i rozum krátký.
Nechat si pomoci. On totiž… celý svět je pomoc. A to je ten velký rozdíl mezi naší ryze sobeckou a soutěživou společností a společností domorodou. Víří se ve mne pocity zloby, vzteku, smutku a zároveň pocity usmíření a radosti.
Taguari by si zasloužil audio podobu. Už jen proto, aby kniha ožila v dalším živlu, aby byl hlas, který si s příběhem umí hrát, aby příběh dostal barvu sdělení.
Knihu koupíte zde: https://www.anch-books.eu/shop/knihy/taguari

Komentáře (0)