Aneb jak tělo funguje...

recenze

Léčivé dotyky – čtyři terapie pro každý den (2017) / RenataP
Léčivé dotyky – čtyři terapie pro každý den

Josef Schrötter je jako autor známý tím, že jeho knihy jsou jasné, stručné a s encyklopedickou přesností ukáží, jak funguje lidské tělo na fyzické i energetické úrovni. Snadno a rychle vyhledáte právě to, co potřebujete. Nemoc, problém, nerovnováha, nebo léčba, kámen, aromaterapeutický olejíček, jídlo, obrázek. V každém řešení hledáte rovnováhu, napojení a logiku. Díky nemoci známe hodnotu zdraví, díky únavě známe hodnotu odpočinku – i to je jeden z přítomných citátů, který stojí za zapamatování. Autor zmiňuje také astrologii a souvislost se zdravím, nebo afirmace.
A jak správně autor říká, tohle je kniha základu. Od té se můžete odrazit dál, k dalším titulům specializovaným například na kameny nebo akupunkturu, aromaterapii nebo čínskou medicínu. Základní učebnice zdraví! To je to správné slovo, které jsem celou dobu hledala… A nejvíce mi z celé knihy vystupovala reflexní terapie, proto jsem se právě na ni potom v rozhovoru autora zeptala. Čím to, že si získala snad jako první ze všech alternativních metod největší důvěru? „Velký kus práce v oblasti reflexní terapie u nás udělal Ing. Jiří Janča. On jako první dělal semináře v Koutech nad Desnou, kde nás to učil. Byl to on, kdo vydal první knihy v nakladatelství Eminent o reflexní terapii. A samozřejmě, že tomu také napomohl hodně časopis Regenerace, kde vycházely články Jiřího Jančí a byly tam obrázky, kde co a jak zmáčknout. Já spíš s lidmi dělám korejskou metodu SU-JOK. V Eminentu vyšla o tom moje kniha „SU JOK zdraví na ruce“. Reflexní terapie je na chodidlech nohou a to se samotnému člověku špatně provádí. Na rukou si to může dělat kdekoliv a kdykoliv.“

A to je pravda. Nakonec právě na rukou máme také nepřeberné množství bodů ke stlačování a masírování, jež dokáží ulevit od nejednoho zdravotního problému. Tady k tomu dostanete základní návod.

A pak už si musíte vybírat podle svého. Mne nejvíce zaujaly vůně, kameny a práce s vnímanou energií, kterou si vizualizujete do rukou a pracujete s ní jako s hmotou, „vatou“, nebo prolévající se živou vodou. Ostatně, když už jsme u té vody, i ta poskytuje dobrý energetický základ pro léčení na té energetické úrovni.

Pro koho bych tuto knihu doporučila?
Pro každého, kdo už nějaké základy alternativní medicíny zná a kdo je ochoten k bylinkovému čaji přidat ještě něco ryze relaxačního, méně hmotného, ale neuvěřitelně účinného. Kdo je ochoten naslouchat svému tělu, protože rozhovor s ním, a s nemocí, je tím nejúčinnějším lékem.
A pak každému, kdo se s něčím takovým potkává poprvé, protože tohle je v tom případě obsáhlá encyklopedie základních principů, které je dobré znát, abychom své tělo pochopili.