Americká hospodyňka

recenze

Americká hospodyňka (2016) / evasamankova
Americká hospodyňka
Tyto ženy doma každý den vaří a smejčí do posledního zrnka prachu. Udržují samy sebe dokonale šik, jsou členkami knižních klubů… Pokud by se jim někdo pokusil tuhle idylu nabourat, bez mrknutí oka se ho zbaví…

Alespoň takové jsou některé z hlavních hrdinek knihy Americká hospodyňka, jejíž autorkou je americká spisovatelka (a vášnivá hráčka pokeru) Helen Ellis. Ta předkládá čtenářům sbírku 12 povídek, mikropovídek, či v některých případech krátkých fejetonů, v nichž hrají prim ženy, které si jdou za svým, ať už ze skutečné touhy nebo z beznadějné setrvačnosti.

Propírají se tu témata vážná i nevážná, jejich místo je ovšem spíše na okraji. Autorka k nim postupně po (zdánlivě) klidných vodách jen jakoby mimochodem doplouvá. Povídkám vévodí humor někdy ostrý jak žiletka a horor skloubený s groteskou. Jistá bizarnost všeho dění dovoluje autorce nezacházet do výraznější hloubky, stačí jí s touto municí klouzat po povrchu dění i postav a sem tam vystřelit určitý náznak. Je už pak na čtenáři, jak ho zpracuje…

Jedna z nejvydařenějších povídek nese název Válka s táflováním a je psána formou emailů. Dvě čerstvé sousedky se tady přou o to, jak (a jestli vůbec) zrekonstruovat společný prostor v nájemním domě - chodbu. Vyvrcholení této zápletky vám svým černým humorem dostatečně předvede, čeho všeho je tahle útlá kniha schopna. Na podobné lehce hororové vlně se nesou i příběhy Ahoj! Vítej v Knižním klubu, Mrtví vrátní nebo Ochrana malé královny krásy.

Válka s táflováním
Co se týče Vašeho vandalismu, očekávám, že si najmete profesionála, který do týdne opraví škodu způsobenou na mých tapetách. Až budu spokojená s tím, jak jsou uvedeny do původního stavu, vrátím Vám Vaši kulatou kliku a domovní číslo…

Ty jsi nám ukradla kliku?

Jestli si myslíte, že zohyzdění obrazů paní Prestonové mě přiměje, abych je sundala, jste na omylu. Paní Prestonová vždycky říkala, že psa naučíte, aby nedělal nepořádek tím, že mu v něm vymácháte čumák. Jinak z něj máte kočku. Vy, dámo, nejste kočka. Abych citovala Vaše graffiti: Jdi se vycpat.


Mikropovídky Jak být velká dáma, Tajný jazyk jižanské dámy a Nauč se to od koček jsou zase napěchované zcela potrhlými, a přitom dost často trefnými ženskými radami. Samozřejmě ale „česká hospodyňka“ není to samé co „americká hospodyňka“, proto čtenář nemá možnost pochopit naplno všechny zmínky a narážky, kterými se kniha hemží. Což ve výsledku znamená, že vám občas může proklouznout kontext toho, co autorka chtěla vyjádřit.

Americká hospodyňka je místy čtivá více, místy méně, ale celkově jí nejde upřít, že jde o netradiční, svižnou, temně vtipnou sbírku povídek, v níž okusíte i kousek „jedovaté“ třešinky… :)

Komentáře (0)

kniha Americká hospodyňka recenze