Alchymistický diář Paula Coelha je skvělou volbou

recenze

Alchymie: Diář 2015 (2014) 5 z 5 / rencovav
Alchymie: Diář 2015

Diář - bez něj to prostě v běžném životě plném povinností, schůzek, úkolů, spěchu a přetížených paměťových ústrojí nejde a pokud si nechceme pořizovat pamatováčka, musíme každý svůj malý nebo velký diář, dle potřeby, mít. Někteří preferují strohé kancelářské, jiní ocení zdobené barvami a ilustracemi a zajímavými grafickými vychytávkami. Na trhu je k mání široké spektrum diářů a je těžké předem zjistit, který bude ten pravý. Já už mám vybráno!

Paulo Coelho je bezpochyby nadaným a velmi moudrým člověkem, o jehož kvalitách se nemusím šířit a svůj obdiv k němu také nepotřebuji troubit do světa. Když mi domů dorazil jeho diář nazvaný Alchymie, měla jsem z něj velkou radost.

Už na první pohled vás tento diář zaujme. Rozměrem běžné asi á pětky skvěle zapadne do vaší knihovničky mezi jiné literární skvosty. Obálka je vyvedena v pestrých barevných uklidňujících útvarech, nejsem schopna říct, zda-li se jedná o mandaly, nebo o pouhé náhodné seskupení geometrických oku lahodících graficky kreslených výjevů. Knižnímu klubu se tento vzhled opravdu vydařil. Obálka knihy je prodloužená a skryté cípy mohou prakticky posloužit coby záložka na papíry, vizitky či jiné důležité poznámky mimo diář. Zelený provázek slouží jako záložka do stránek, což shledávám jako příjemné plus.

Způsob, kterým je diář navrhnut, bude s velkou pravděpodobností vyhovovat úplně každému. Díky maximální míře prostoru, neotřelému rozvržení tabulek a všech těch pro diáře nezbytných drobností budete mít pocit, že s každou kapkou propisovací náplně píšete vlastní příběh, že zaznamenáváte vlastní život. A taky na to máte prostor, jednomu dni je věnována vždy celá půlstránka řádků.

Celá kniha je všemožně doplněna nejen nádhernými a povzbuzujícími ilustracemi, ale i motivujícími citáty nebo větami k zamyšlení či propagování do kruhů nezasvěcených lidí. Každý z dvanácti měsíců je věnován jinému poslání a autor vás skrytě nabádá k pozastavení se nad svými cíli. Na začátku měsíce máte vždy stránkový prostor pro vyjádření toho, čeho chcete v daném měsíci dosáhnout, co musíte udělat nebo co byste rádi udělali.

V porovnání s předchozími diáři musím znovu vyzdvihnout tyto klady: Originalita, nápaditost, barevnost. Diář slouží i k jiným účelům než jen fádní zapisování si povinností, ale dodá vám do dne energii a třeba se plnění úkolů stane výzvou díky moudrům pana Coelha.

Lehkými zápory pro někoho může být zdánlivá křehkost a dokonalost provedení, protože mezi námi, není škoda pošpinit něco tak úchvatného běžným nošením, opatláváním, umazáváním, ohmatáváním, ohýbáním a rychlým psaním neúhledným písmem? :) A samozřejmě je tu ta velikost, i když já osobně to považuji za klad. :)

Doufám, že jsem vás inspirovala a že si na tuto recenzi při výběru diáře vzpomenete. (Páni, to to letí, už je zase konec června, brzy bude zase září, pak Vánoce a pak už tu máme nový rok. Wuáá!)

rencovav
26.06.2015

Rajano, na rok 2016 vydal Knižní klub taky diář od Paula Coelha, myslím, že bude stejně pěkný a praktický, jako tenhle! :-)

Rajana
26.06.2015

Určitě inspirovala já mám letos diář od Presco Group, ale zkusim na další rok pokouknout po tomto. Uvidíme jaký si na konec vyberu. :-)