Alchymista

recenze

Alchymista (2005) / Knihomolka Nell
Alchymista
Mladý chlapec Santiago se rozhodl odejít od své rodiny. Jeho rodiče si přáli, aby se stal knězem, on však byl dobrodruh, a tak se stal pastýřem. Všechen svůj čas trávil s ovcemi, kterým rozuměl a bral to jako náplň svého života. Jednou se mu ale zdál tentýž sen už podruhé a vědma mu řekla, že musí do Egypta najít poklad, úspěch zaručen.
Santiago tomu nevěřil, ale když později potkal muže, dokonce krále Melchiseda, který k němu promlouval a přivedl jej na správnou cestu, začínal svému osudu věřit. Povídal mu i o Osobním příběhu, což Santiagovi změnilo život.
Nic ale není jednoduché, bez jakéhokoliv majetku se vydat na cestu za pokladem. Santiago zažívá nejedno dobrodružství, komplikace, odvracení se od cíle.. vše se tu promítá.

Pokud mě již nějakou dobu sledujete, určitě víte, že jsem člověk, který miluje motivační čtení, kdy se sami zamyslíte nad svým životem a máte na talíři spoustu myšlenkových dvojsmyslů, díky kterým se vám kniha vryje do paměti. Není proto překvapením, že kniha se mi dost trefila do vkusu.

Neříkám, že chvilkami to na mě nebylo moc náboženské, přeci jen otázka o Bohu, jeho darech a tak dále se zde vyskytuje několikrát. Ale v takové míře, že i já, ateista se sklonem k buddhismu, jsem si čtení užila a nijak mi to nevadilo.

Od Paula jsem četla už Veronika se rozhodla zemřít, z čehož jsem byla naprosto nadšená. Je to čistý příběh, musím přiznat, že se mi možná líbila více jak Alchymista. Ale rozhodně stojí za to si přečíst nejznámější dílo tohoto veleautora. Je to mistr svého řemesla a podle jeho knih je jednoznačně vidět, že je to správný člověk, který má své hodnoty a čistou mysl, odráží se to v jeho knihách.

"Všichni totiž vědí naprosto přesně, jak mají žít druzí. Zato nikdy nevědí, jak mají žít oni sami."

Nechci opomenou přenádhernou obálku, díky které jsem si téhle knihy vůbec všimla. Kniha je tenoučká a má krátké kapitoly, přečtení je tedy otázkou jednoho odpoledne.

Knihu doporučuji všem, kteří touží po zamyšlení. Těm, kteří jsou naladění na vyprávění, kde se dějí neuvěřitelné věci a kde se duše mladého chlapce naplňuje láskou, nadějí a spokojeností. Je skvělé to, že přestože se jedná o příběh mladého pastýře, poznáte se v ní a jsem přesvědčená o tom, že vám její přečtení opravdu něco dá a zanechá ve vás vzpomínku.

"Svému srdci nikdo neunikne. Proto je lepší poslouchat, co říká, aby nikdy nedošlo k ráně, kterou nečekáš."

Komentáře (0)

kniha Alchymista recenze