Ahoj z nebe - Kdyby sbohem nebylo navždy

recenze

Ahoj z nebe (2012) 5 z 5 / Graem
Ahoj z nebe

Loučení je velmi těžké. Asi nejbolestivější je, když víme, že toho člověka už nikdy neuvidíme. Umírání. Jednou dojde na každého, ale málokdy si stihneme všechno říci a někdy je to tak nečekané, že si dokonce ani nestihneme připomenout, jak moc jeden druhého milujeme.

Co kdyby tohle nemuselo nastat? Kdyby naše poslední slova nemusela být ta, která si řekneme před smrtí? Kdybychom mohli pokračovat v konverzaci navzdory smrti? A kdyby nám v období truchlení nejvíce pomáhali právě ti, jejichž ztrátu oplakáváme?
Smrt je nevyhnutelná, ale nemusí znamenat konec.

Sam Elling je počítačový génius, který vytváří seznamovací portál. Jako první přijde s úžasnou myšlenkou a novým počítačovým programem, který nezadané spáruje ne podle toho, co o sobě napsali a jakými chtějí být, ale podle toho, jací opravdu jsou, i když se to snaží skrýt. Nejdříve jsou z toho všichni v jeho práci nadšení, ale firma právě kvůli vysoké úspěšnosti začne ztrácet klienty a Sam je propuštěn.

Díky svému programu si Sam najde přítelkyni Meredith, ze které se stane láska jeho života. Veškerý čas tráví s ní a její štěstí je pro něj na prvním místě. Meredith zase nejvíce ze všech miluje jeho a svou babičku Livvii, se kterou je neustále v kontaktu.
Když Livvie zemře na srdeční záchvat, je to pro Meredith a její rodinu velký šok a všichni pociťují obrovskou bolest. Sam by jí rád alespoň nějak ulevil, tak jí navrhne, že by mohla své babičce napsat e-mail a svěřit se, co jí ještě chtěla říct.

A po předchozí zkušenosti z tvoření seznamky začne pracovat na novém algoritmu, takovém, který by zařídil, aby lidé mohli dál komunikovat s těmi, kteří už nejsou mezi živými, a ti by jim logicky odpovídali přesně jako dřív.

(úryvek ze str. 51)
Meredith opravdu napsala babičce e-mail, aby se cítila líp. Jenže to nezabralo. Jak by taky mohlo? Její e-mail byl bezduchý, protože věděla, že na druhém konci nikdo neposlouchá. A Sam to věděl taky. Ale věděl i něco dalšího. Alespoň myslel, že ví. Myslel na to, že by to nemělo být tak těžké získat od Livvie odpověď. Měl k dispozici spoustu příkladů, jak Livvie psala dopisy.

Meredith po nějaké době začne připadat, že je sobecké nechávat si něco takového pro sebe, mohlo by to pomoct a ulehčit mnoha dalším lidem. A tak založí rodinný podnik re-pose, který umožňuje komunikaci na úzké hranici mezi životem a smrtí.

Ačkoli nevydává jednu knihu za druhou a není v České republice až tolik známá, Laurie Frankel psát umí. Jedná se o závažnější téma a kniha čtenáře dostane do správného naladění, není to ani tak smutné jako spíš plné uvědomění. Příběh je napsán velmi čtivě, postavy působí realisticky, stejně jako vynález a použití toho programu, přestože nám to může znít jako sci-fi. Čekala jsem, že tam bude i něco děsivého – přece jenom se tu píše o komunikaci s mrtvými. Sice na žádný horor nedošlo, ale zpětně si myslím, že tam nic takového ani nepatří.

Kniha je také plná postav s různě propletenými životními cestami a myslím, že se každý s nějakou alespoň částečně ztotožní. Rozhodně doporučuji.

Ahoj z nebe/Goodbye for Now
Laurie Frankel
Fortuna Libri, 304 stran