Ahoj z nebe

recenze

Ahoj z nebe (2012) 2 z 5 / Blaufik
Ahoj z nebe

Sam Elling je softwarový inženýr, pracující v seznamce. Jednoho dne vymyslel algoritmus, který pracuje s osobními údaji klientů a díky všem nashromážděným informacím je schopný zcela neomylně nalézt danému klientovi svůj protějšek.

Nejprve je Sam za tento algoritmus vedením uctívaný a vydává se s ním na konferenci do Londýna, avšak hned po jejím skončení se dovídá zprávu, kterou by raději neslyšel. Výpověď z důvodu prodělečnosti celého programu.

V době, kdy Sam algoritmus vymyslel jej musel nejprve otestovat. A jde jej lépe vyzkoušet než na vlastní kůži ? Díky programu poznal Meredith. Krásnou ženu, která také pracuje v seznamce, pouze na jiném oddělení. Meredith, do které se zamiloval na první pohled.
Je to láska jako trám a Sam s Meredith cítí, že konečně našli spřízněnou duši.

Bohužel pohádka netrvá věčně, jelikož Meredith nečekaně zemře milovaná babička Livvie.
Samovi trhá srdce, když svou milovanou vídá denně truchlit, když vidí, že ji nic nebaví a neustále se vrací k minulosti a tak ho napadne přeprogramovat stávající algoritmus na takový, který by dokázal odpovídat za zesnulou.

To se Samovi také povede. Algoritmus je schopný prozkoumat veškerá data z Livviina počítače a sestavit takovou odpověď na e-mail, jakou by sestavila sama babička. To ovšem po čase Meredith přestane stačit a chce víc, tak Sam opět vylepšuje program, aby mohla Merde s babičkou vést i videohovory, jak byla zvyklá.

Netrvá dlouho a je to právě Meredith s bratrancem Dashem, kdo přijde s tím, že by službu hovorů se zesnulými měli zpřístupnit i veřejnosti. Sam je sice proti, ale nakonec těm dvěma podlehne a společně zakládají RePose...

..."V poslední době mě už párkrát napadlo, že tenhle vynález je tak úžasnej, že bysme ho měli dát dál. Připadám si jako sobec. Je to zázrak, ale zázrak omezenej na náš obývák. Ale takhle zázraky končit nemají. Člověk si je nemá uzurpovat pro sebe. Měl by se o ně podělit. Představte si, kolika lidem by to pomohlo ! Je to, jako bys byl papež."
"Nikdy jsem nechtěl bejt papež," ohradil se Sam.
"Papež nedělá zázraky," opravil ji Dash. "Jenom je uznává. Byl bys spíš jako Santa Claus."

Tuto knihu jsem viděla chválit spousty lidí a tak jsem i já zatoužila po tom, přečíst si tento úžasný příběh. Opak je ale pravdou, zázrak se nekonal a já jsem se vydala jít proti proudu, ale k tomu se dostaneme.

Nejprve bych chtěla pochválit obálku, která se vážně povedla. Pohled z nebe na zem je úžasný. Navíc je celá obálka v matu, ale jak si můžete všimnout, v levém horním rohu se nám ukrývá lesklý zavináč, což byl báječný nápad, vzhledem k tomu v jakém duchu se nese celý příběh.

Samotná kniha se celkem dělí na tři hlavní části a každá z částí má ještě další kapitoly, které jsou označeny názvem. Kapitoly jsou poměrně krátké, což je jistým plusem, zvláště když musíte od knihy odcházet.
Co mě celkem překvapilo, byla poměrně malá velikost písma, ale i to jsem po čase přestala vnímat.

Teď k samotnému příběhu. Tak nesympatickou dvojici na jakou jsem v této knize narazila jsem doopravdy neočekávala. Sama bych přirovnala k člověku jenž by snesl modré z nebe, všechno odkývá, všechno zařídí, všechno vymyslí... Meredith byla namyšlená, ufňukaná, arogantní mrcha, kdy muselo prostě být po jejím a basta. I přes nesouhlas Sama si stejně vydupala to své a když se nepovedlo, tak byl Sam za troubu a všechno bylo špatně.

Ono celkově se kniha zabývá spíše chatováním se zesnulými, jelikož hlavní postavy byly ploché, nevykreslené. Ani jsem nějak nevěřila onu lásku až za hrob mezi Meredith a Samem.

První část příběhu se poměrně táhla, byla nezáživná a třetí část byla dlouhá, nikam se neposunula, ano, lidé umírali, ale stejně mi přišlo, jako bych stála pořád na místě.

Kniha se zabývá velice citlivým tématem a to odcházením našich blízkých. Pro každého je nesmírně těžké, když ztratí milovanou osobu a každý se s onou ztrátou vyrovnává jinak. Co by se ovšem dělo, kdybychom mohli se svými milovanými komunikovat i po jejich smrti ?

Příběh jako takový se nečetl zas až tak špatně, jen v něm chybí nějaký náboj, jiskra... Potenciál by tady byl, ovšem autorka jej prostě nevyužila, což je velká škoda.

Celkově bych knihu zhodnotila asi takto - námět ten byl naprosto úžasný a zajímavý. Díky němu jsem po knize sáhla. Nicméně provedení mě bohužel nijak nezaujalo.