Aharon Appelfeld: Květy temnoty

recenze

Květy temnoty (2014) / claire1997
Aharon Appelfeld: Květy temnoty
Román Květy temnoty od izraelského spisovatele ukrajinského původu Aharona Appelfelda vyšel poprvé roku 2012, o dva roky později se dočkal překladu do českého jazyka a byl vydán nakladatelstvím PLUS. Autor za toto dílo získal ocenění britského listu The Indenpendent.
Na stránkách románu nás autor zavede na území Bukoviny 40. let 20. století. Židovský chlapec Hugo nedávno oslavil své jedenácté narozeniny. Transporty do koncentračních táborů jsou však v plném proudu a Hugova matka Julie se nehodlá smířit s představou, že by měla přijít o svého jediného syna, proto jej za jedné hluboké noci odvede je své kamarádce, ukrajinské prostitutce Marianě. Hugo, který ze začátku nemá ponětí o tom, čím se Mariana živí, tráví dlouhé noci z kumbálu vedle Marianina pokoje a oddává se snění a vzpomínkám na časy prožité s rodinou a přáteli. Hugo se postupně sbližuje s Marianou a poznává se i s jejími spolupracovnicemi. Přichází toužebně očekávaný konec války, nebezpečí však nekončí a Mariana, mezi jejíž zákazníky patřili především vojáci wehrmachtu, se dává na útěk, aby unikla smrti, která jí za styk s nepřítelem hrozí.
Autorovi se podařilo velice věrohodně zachytit charaktery jednotlivých postav. Čtenář se tak seznamuje nejen s přemýšlivým a důvěřivým Hugem a s temperamentní, přelétavou, avšak laskavou a vřelou Marianou se sklony k alkoholismu, ale také také s mladičkou a dětinsky naivní Kitty či s pokryteckou Viktorií, na první pohled působící jako poctivá křesťanka.
Autor se úspěšně vyvaroval zbytečné vzletnosti a patosu, děj má rychlý spád, a přestože se vzhledem k závažnému tématu rozhodně nejedná o odpočinkovou četbu, celou knihu o rozsahu 285 stránek je možné přečíst během jediného dne.
Spolu s hlavním hrdinou mají čtenáři možnost prožít jak zdánlivě nekonečné chvíle úzkosti a beznaděje, tak i vzácné okamžiky štěstí a uvolnění.
Květy temnoty doporučuji každému příznivci psychologických románů, který se rovněž zajímá o období druhé světové války.

Komentáře (0)

kniha Květy temnoty recenze