Africké kořeny

recenze

Návrat domů (2016) / M4RT122
Návrat domů

Kniha Návrat domů připomíná dnešnímu světu zabývajícímu se aktuální muslimskou otázkou několikasetleté téma rasismu v tom nesprostějším úhlu pohledu: černý-bílý. Dozvíme se, jak vypadala kolonizace afrických zemí v 18. století pro prosté lidi. Jaký byl život otroků, kteří se dostali do USA, a jaké důsledky pro ně měla válka Severu proti Jihu. Spolu s hrdiny, kteří všichni pocházejí z jedné africké rodiny, prožíváme i milníky postavení černochů 20. století a dostáváme se až do roku 2000, kde příběh končí. Celou knihu sledujeme cestu černého kamene, rodinného talismanu.
Příběh začíná drsně. Život v africkém Ašantském království v roce 1754 nebyl pro malou holčičku Effi lehký. Výchova tělesnými tresty, život v nehostinné krajině, kde vše závisí na hojnosti úrody. S příchodem Britů přibývá hrozivý pojem „kobky“ a daleké cesty přeplněných lodí neznámo kam.
Sledujeme osudy potomků Effi, kteří se už narodili v USA. Dostáváme se do válečných let, kdy probíhal konflikt mezi otrokáři a severem, kde si lidi na práci „najímali“. Jakou cenu měl život černocha v černouhelných dolech, kdy otroctví už oficiálně neexistovalo? Jsme svědky příběhu obra H, který bojuje v odborech za lepší pracovní podmínky. Příběh pak pokračuje dál zlatou érou drog, snahou o opravdovou rovnoprávnost Afroameričanů…
Vracíme se i do Afriky, kolébky našich hrdinů, kde vzniká země Ghana a tady sledujeme životní příběh „bláznivé ženy“ Akuy, která přenáší na své potomky odůvodněný strach z ohně.
Rodinná sága finišuje na přelomu tisíciletí, kde mladí lidé uvnitř sebe řeší otázku, zda se černoši mohou cítit opravdovými Američany, nebo zda je volání afrických kořenů silnější. Nejmladší hrdinové Marcus a Marjorie do Ghany letí, nejen kvůli Marcusově disertační práci věnující s otázce odstínu pleti. V pevnosti Cape Coast jim to dochází, cítí vše, co museli prožít jejich předkové, cítí sílu rodinných kořenů, která ovlivnila jejich životy v té největší míře, ač chtěli, nebo se to snažili popřít.
Prvotina ghanské autorky Yaa Gyasi je strhujícím příběhem plným těžkých životních osudů lidí, kteří se narodili ve špatné době na špatném místě se špatnou barvou pleti. Museli bojovat o holou existenci, obhajovat lásku, ochraňovat si své nejcennější, zasloužit si bytí, a tím dát nedocenitelný odkaz budoucím generacím. Při čtení této knihy si bílý člověk dnešní doby mnohokrát uvědomí, jak svůj prakticky bezproblémový život přijímá automaticky bez většího vděku. A to by měl změnit.

Komentáře (0)

Přidat komentář