A žár v srdci

recenze

Jiskra v popelu (2016) / Channach
A žár v srdci
Autor: Sabaa Tahirová
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Host
Počet stran: 448
Originální název: An Ember in the Ashes
Překlad: Petra Johana Poncarová

Své tělo a krev zaslibte Impériu. Srdce si však ponechejte. Sirotek bojující za svou rodinu. Voják bojující za svobodu. Jiskra v popelu je epická fantasy odehrávající se v brutálním světě podobném Římské říši.

„Jakkoli hrozné jsou denní nájezdy, ty noční jsou ještě horší. Během nočních nájezdů se děje to, u čeho si Impérium nepřeje mít svědky.“

Co vám mám napsat? Nemám slov. Což je pro recenzi docela problém. A co hůř, nemám ani poznámky, protože jsem se do knížky totálně začetla a zapomněla si je dělat. Takže asi tak. Jsem příběhu plná, musím ho rozdýchávat, koukat do blba, přemýšlet a těšit se na druhý díl, který ještě nevyšel ani v Americe. Knížka se čte sama a je dech beroucí.

Miluju objevování nového fantasy světa. A při čtení příběhu jsem se cítila tak trochu nad věcí. Říkala jsem si: „Jo jasně, jsou to trochu drsnější Bradavice, ale nic tak převratného na tom nevidím a s brutalitou Hry o trůny to nemá nic společného.“ Autorka mě převezla na celé čáře. Její svět je exotický a přináší pouštní písek, horké slunce a vášeň. Je i brutální, i když jiným způsobem. Když jsem si myslela, že vím, kam se příběh ubírá, zůstala jsem překvapená. Každá další kapitola gradovala a kniha byla čím dál víc napínavější. Místy jsem ji musela odložit a projít se po pokoji…nebo mrknout po očku o pár stránek dál, protože jsem napětí už nedokázala vydržet…a to já NIKDY nedělám…normálně.

„Zabilas mou matku, která měla lví srdce, a mou sestru, která se smála, jako když padá déšť, a mého otce, který uměl zachytit skutečnost několika tahy pera. Tys mi je vzala. Sprovodilas je ze světa.“

Splynula jsem s postavami. A společně s nimi jsem se procházela Šerosrázskou akademií, ulicemi Serry a katakombami. Sabaa Tahirová povýšila milostný trojúhelník na novou úroveň. Přidala čtvrtou postavu, vytvořila čtyřúhelník a mi dokonale popletla hlavu. Hlava chtěla jedno párování, srdce jiné. Asi tak jako postavy v knize. Téměř všechny postavy jsem si oblíbila. A to nejen ty hlavní, ale spoustu vedlejších. Jmenovat nebudu, jsem slaboch a bylo by vám jasné, kdo je klaďas a kdo záporák. I když jsem celou dobu doufala, že jedna postava bude tak trochu Severus.

Doporučuji milovníkům fantasy, antiky, akce, romantiky, dystopií a všem, kteří mají rádi silný příběh. Navíc knížka obsahuje mé oblíbené mapky – Impéria i akademie – a jako bonus je v nádherných netradičních barvách s bombasticky tyrkysově modrou vlastní záložkou.

Děkuji internetovému knihkupectví Megaknihy.cz za poskytnutí recenzního výtisku.

Díky moc,
Channach

Komentáře (0)

kniha Jiskra v popelu recenze