A ono to blaflo

recenze

Když se rojí smrt (2016) 4 z 5 / Channach
Když se rojí smrt

„Po všeckym je hovno, jenom po včelách med.“

Můžu s klidným srdcem říct, že Když se rojí smrt je nejlepší detektivka, kterou jsem v edici Původní česká detektivka prozatím četla. Velice příjemné čtení. Autorka představuje postavy, jejich problémy a život na vesnici naprosto reálně a velmi přirozeně. Věty jsou takové lehké…až lahodné, řekla bych. A tenhle bonbonek bych měla slupnutý mnohem rychleji, kdyby mě neskolil zákeřný moribundus. A ač se mi nechtělo číst (vůbec nic, ani Harryho!!!), vždycky jsem si aspoň kapitolku dala, protože jsem na knihu myslela a vrtalo mi hlavou, kdo je vrah.

Celá kniha je taková sympatická. Jsou v ní postavy, které mají normální problémy a hlavně normální česká jména. Těch je v poslední době u českých autorů jako šafránu, jak jsem zjistila. Život na vesnici je popsán velice reálně. Opakuju se, ale mi to tak prostě připadalo a slovo „reálný“ se mi během čtení vloudilo do mysli několikrát. Reálné jsou dialogy, myšlenky i pohnutky všech zúčastněných. Stejně tak jejich problémy – nic velkého, pár krádeží, nějaká ta marihuana…

„Řekni, že je to jenom nešťastná náhoda, že si tu nějaký bezdomovec zatopil a ono mu to blaflo.“

Do knihy jsem se začetla od první kapitoly, což se mi většinou nestává. A musím pochválit autorčino nenásilné představení postav. Většinou mě na detektivkách rozčiluje, kolik se tam vyrojuje ze začátku lidí, aby pak mohlo být dost podezřelých, ale tady se karty odkrývají tak nějak plynule, postupně, přirozeně…až reálně, řekla bych :-) „Pan včelař“ – oběť – byl mezi živými moc dlouho a přirostl mi chudák (fištrónský prevít) k srdci. A když si nakupoval, že si v neděli udělá k obědu to a ono, já jsem mu říkala: „Neuděláš.“ A bylo mi z toho smutno. Bravo, paní autorko!

Navíc se děj ubíral směrem, který jsem nečekala, byla jsem dost překvapená a neuhodla jsem, kdo je vrah. Neměla jsem ani tušení. Ano, náznaky tam byly, ale já jsem je připisovala něčemu jinému. Navíc bylo vztahem Klenského potěšeno i mé romantické srdéčko. Jen mi vrtá hlavou, jak se z postavy jménem Michal stal v průběhu stránek Kamil :-) Chybička, která mi v jednu chvíli zamotala hlavu.

Detektivku Když se rojí smrt doporučuji milovníkům tohoto žánru i české literatury. Opravdu jsem se dobře bavila, příběh je neotřelý a za mě určitě mezi českými detektivkami vyniká.