5, 4, 3, 2, 1, …

recenze

Papírová labuť (2017) 5 z 5 / a.k
Papírová labuť

„Kráčí smrti vstříc v lodičkách na jehlových podpadcích“. Skye žije na výsluní americké společnosti. Pochází z bohaté rodiny, zajímá se jen o nákupy a luxus. Cestou ze schůzky s mužem, který by mohl být „ten pravý“, ji napadne neznámý násilník, nacpe ji do kufru jejího auta a unáší ji vstříc smrti. Když útočník vytáhne zbraň, začne se před ústím hlavně modlit. Modlitba ji zachrání život, jen prozatím, je zavlečena na jachtu a tam při cestě do Mexika začíná peklo. Únosce Damian ji má ve svých rukách, uprostřed moře si s ní může dělat, co se mu zlíbí. Má v rukách její život i její smrt. Nebyl to běžný únos. Byla to vražda, která se změnila v únos, byla to zpackaná slabá chvilka. Skye netuší, proč zrovna ona. Nyní je jeho hračkou, zažívá další a další kolo ponižování a nedůstojného zacházení. Damian byl nepředvídatelný, horší než kdyby se choval podle nějakého zvráceného vzorce. Na lodi vyslechne telefonát Damiana a jeho komplice Rafaela. Nejdéle za 21 dní bude možná mrtvá. V okamžicích největšího strádání se ve vzpomínkách vrací do svého dětství. Vzpomíná na krásné časy v Mexiku, na sídlo Casa Paloma, kde do svých devátých narozenin žila spolu s otcem. Vzpomíná na nejlepšího kamaráda Estebana, syna své milované chůvy MaMaLu. Esteban byl jediný přítel, který ji ochraňoval a rád pro ni skládal papírová zvířátka. Hrůzu, kterou na lodi zažívá, se snaží vytěsnit vzpomínkami na vyprávění chůvy o kouzelné labuti, která se skrývala v zahradách Casa Paloma.

Román je rozdělený na jednotlivé části, kdy každá je vyprávěním jiné osoby. Můžeme tak prožívat příběh ústředních postav Skye, Damiana i Estebana. Je to výborný způsob, jak pohlédneme na stejný příběh z různých úhlů a ne vždy je vše jen černobílé.

Životní příběh Estebana nás přivádí zpět do dětství v Casa Paloma. Kromě přátelských zážitků se Skye jsme svědky zlomového okamžiku života obou dětí. Ten pro Skye znamenal rychlý odjezd z Mexika do USA a pro Estebana odloučení od MaMaLu. Byl vržen do jiného světa a musel najít způsob, jak se o sebe postarat. Padl do prostředí zločineckých kartelů, kde vládne konkurenční boj, zločin a násilí. Capo se postaral, aby ukradl chlapcovu duši.

Nechci prozradit moc. Aby si každá čtenářka mohla prožít příběh i s významnými zvraty. Možná ještě zmíním Skyeina otce. Warren Sedgewick je pro Skye velmi důležitou osobou a hraje v příběhu podstatnou roli. Pro dceru by udělal cokoliv.

Román zachycuje období patnácti let. Za tu dobu vidíme změnu Skyeiny osobnosti od malé holčičky, přes povrchní mladou slečnu, až k její proměně ve vyzrálou ženu s jasným žebříčkem hodnot. Prožijeme s ní brutalitu únosu, těžká životní rozhodnutí i spalující a intenzivní milostný románek. Oceňuji vystavění celého příběhu a výborné ztvárnění charakteru postav. Nepodstatný nedostatek spatřuji v předvídatelnosti některých momentů.

Kniha je poutavým vyprávěním napříč žánry. Na své si přijdou milovníci napětí, kteří skousnou násilí a krutost, i příznivci románových postav se strastiplným osudem. Knížka osloví také čtenářky milující spalující vášeň a romantické hrdiny.