35 nápadníků a jedna sobecká princezna

recenze

Dcera (2016) 2 z 5 / ilosek
Dcera

Po zářivé sérii, která započala knihou Selekce, se na trhu objevila volně navazující série s prvním dílem Dcera. Pokud jste si mysleli, že svatbou Americy a Maxonem vše skončí, tak jste se ošklivě spletli. Máme tady totiž jejich dceru, která musí projít podobným procesem – Selekcí, která ovšem bude o výběru partnera.

Většina mladých dam si představuje, jak potkají pravou lásku, vystrojí si velké svatby a budou se svými muži žít šťastně až do smrti. Princezna Eadlyn ale taková rozhodně není. Má ráda svoji svobodu a žádného ženicha rozhodně nechce. Přesto však musí na žádost svého otce a matky přistoupit na Selekci a v ní si vybrat svého nastávajícího partnera a budoucího krále.

Opět se vracíme zpátky na zámek, kde jsme měli možnost sledovat kouzelný románek Americy a Maxona. Nyní se však příběh točí kolem někoho úplně jiného – Eadlyn, dcery krále a královny. Ač jsem se ráda na chvíli vrátila do místa bohatých lidí, krásných a rozmanitých místností plné šatů a šperků, byla bych radši, kdyby se mi kniha do ruky vůbec nedostala.

Stejně jako u předešlé série musím vyzdvihnout čtivost knihy a to i v okamžicích, kdy se nic nedělo. A to bylo skoro neustále. Určitě se do knihy nevrhejte s tím, že by autorka vymýšlela stále nové a nové zvraty. Těch velkých je zde jen nepatrně a menší zvraty se dají považovat za obrovské klišé.

To, že kniha utíká poklidnějším tempem, to bych ještě překousla, ale co jsem nepřekousla, byla hlavní hrdinka. Pár slovy – rozmazlená, namyšlená, sobecká a nevděčná princeznička, která si dělá, co chce a vůbec ji nezajímá jaký dopad má její chování na ostatní. Už po pár stránkách jsem začala nadávat na její chování a někde v půlce jsem myslela, že už knihu nedočtu. Její chování mě přivádělo pomalu k nepříčetnosti.

Musím ale podotknout, že ostatní postavy byly mnohem lepší a hlavně příjemnější. Některé z kandidátů jsem dokonce i oblíbila natolik, že doufám v jejich odchod, aby nemuseli žít s někým tak protivným a sobeckým.

Upřímně nevím, co si o této další sérii mám myslet. Podle mě by bylo mnohem lepší, kdyby První vše ukončila a tohle nucené natahování nemuselo spatřit svět. Ale třeba další díl překvapí a nakonec to neskončí takovým fiaskem, jak předpokládám.