15 minus - Bojuj, nebo zemři!

recenze

15 minus (2011) 5 z 5 / Vendiii1
15 minus

Nás dnešní svět je zkažený. Lidé jsou zkažení. Všem jde o peníze. Potřebujeme je, ale dokázali byste kvůli penězům i zabít? I kdyby částka, která vás láká, byla 60 milionů euro?

15 minus je název reality show, která je po celém světě velmi populární. 15 naprosto obyčejných a odlišných lidí zavezou na jim naprosto neznámé místo. Oni se podle pokynů a kompasu musí dostat na druhou stranu mapy. Ano, zní to jednoduše a naprosto nevinně. Pro účastníky soutěže však neplatí žádné zákony, za všechno, co provedou během soutěže, nemůžou být - v případě, že přežijí - dodatečně stíháni. Každý soutěžící má na začátku "cenu" 4 miliony euro. Za každou smrt, se jeho miliony rozpočítávají mezi přeživší soutěžící. A tady začíná peklo. Lidé lačnící po penězích.

Don, jakožto jedna z nejhlavnějších postav, odchází do reality show proto, aby získal potřebné peníze na nákladnou léčbu pro svého otce. Kvůli němu musí dojít až do konce. Don je ale jenom jedním z 15-ti, kteří se musí zúčastnit boje o přežití, protože jakmile vstoupili na ostrov, už není cesty zpět. Teď musejí bojovat, nebo zemřít. Otázka otázkou zůstává, která z těchto možností je tou lepší?

Na první pohled, ještě než knihu otevřete, vás na ní možná zaujme zajímavý titulek: Bojuj, nebo zemři!, co však vás může - kromě obálky - zaujmout dál? Ano. Je to jméno autora - české jméno. V žádném případě nebudu psát tu větu, kterou jistě slýcháte: "Jak tohle mohl napsat český autor?" A proč by nemohl? Copak dobré knihy mohou psát jenom zahraniční autoři? A když už vyjde nějaká dobrá kniha od českého autora, musí to být hnedka jev desetiletí? Ne. I čeští autoři umí, opravdu UMÍ psát.

Nápad sám o sobě bych však nenazvala originálním. Už jen při přečtení oficiální anotace vám na mysl může přijít nám velmi dobře známá série Hunger Games od Suzanne Collins. Reality show + boj o přežití. Dále je tu podobnost s knihou Běh o život od mistra hororu Stephena Kinga. A když na okamžik odhlédnu od knih, například film Aréna s Kellanem Lutzem je také reality show s bojem o přežití, i když tady to bylo pojmuto trochu jiným způsobem.

Kniha je napínavá. Hodně napínavá. Chvílemi jsem však měla pocit - bože, tohle odněkud znám. Nemyslím tím žádnou konkrétní situaci, spíš atmosféru knihy. Při určitých pasáží jsem si připadala, jako bych v televizi sledovala úspěšný seriál Ztraceni. Kdo jste někdy alespoň jeden z těchto dílů viděli, myslím, že víte, o čem mluvím. A pokud ne? Mluvím o tomto. Když se v knize něco stane a vy jste si naprosto jistí, že nic to nemůže zkazit a už to nikdy nemůže být jinak, ale jakmile otočíte na druhou stranu, je to jako by se všechno obrátilo o 180 stupňů a vy nevíte, kde jste byli před pár větami? I takovouto atmosféru má kniha 15 minus.

V knize je spousta zajímavých postav. 15 soutěžících, kdy každý je fyzicky i charakterově úplně jiný. Egoistický Ramón, který si je jistý, že jako jediný dojde na druhou stranu mapy a bez něj by byli ostatní naprosto ztracení. Hank, který se nedá považovat zrovna za chytrého, sám o sobě tvrdí, že je idiot. Kráska Abigail, které vadí snad i kamínek v botě. Gareth, tajemný, agresivní člověk, který si nikoho nepřipouští k tělu. Jenom pro zajímavost, Gareth se stal mou nejoblíbenější postavou. V poslední řadě bych zmínila Bakariho, který je snad nejpropracovanější postavou z knihy. To byl jenom výběr z toho, jaké lidi na tomto dobrodružství potkáte.

Nutno zmínit jednu věc. Některé pasáže v knize nejsou pro slabý žaludek. Takže pokud nejste připraveni opravdu na VŠECHNO, tak se knize buď obloukem vyhněte, nebo si ke čtení vezměte blicí pytlíček, taková dobrácká rada.

I když si dali v nakladatelství záležet na designu knihy, uvnitř už to trochu odflákli. V knize je spousta chyb. Chybějící čárka se dá přehlédnout, pokud ovšem v knize najdete větu: "To my bude stačit", je něco špatně a něco takového by se určitě stávat nemělo.

Takže pokud hledáte napětí a nečekané zvraty. Pokud toužíte po scénách, u kterých se vám bude tajit dech, určitě neváhejte a sáhněte po knize 15 minus. Kniha si své hodnocení opravdu zaslouží. Na chvíli jsem váhala, zda náhodou nebýt přísnější a 1* knize ubrat, nakonec jsem si řekla, ode mě 4* dostaly horší knihy a tahle se s nimi nedá srovnávat.

Vendiii1
Vendiii1

No, samozřejmě.
Neumím napsat gramatickou chybu, ani když je to záměrně. ://
V knize bylo "To my bude stačit."

Moje chyba. Pardon.

Minas
Minas
05.10.2012

Na stokrát omílané téma, avšak recenze ve mne budí dojem, že tenhle příběh by mohl být uhněten ze správného těsta. Zvláště pak mě láká dát šanci českému spisovateli, ač se předpojatě českým autorům dosti vyhýbám.
Děkuji za recenzi, jen bych měl dotaz, co je špatného na větě: "To mi bude stačit"? Zřejmě mám nějaké gramatické nedostatky :))

Lea
Lea
05.10.2012

Dlouho po téhle knížce pošilhávám, tak uvidíme, jak se bude líbit mně. Originální to opravdu není, ale uvidíme, jak si v konkurenci povede.