Ztracená země: Příběh moderního Ruska přehled

Ztracená země: Příběh moderního Ruska
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/542942/bmid_ztracena-zeme-pribeh-moderniho-ruska.jpg 5 20 20

Proč se Rusko odpoutalo od západního světa? Celý západní svět se přinejmenším v posledních letech snaží pochopit současné Rusko. Analytici, komentátoři i filozofové se však opakovaně dopouštějí chyby, která stojí za dosavadním zmatením z ruské politiky, společnosti i historie: vykládají je totiž prizmatem západních hodnot, idejí a zkušeností. Avšak ruské dějiny i současnost stojí na odlišných základech, nesou si jiná traumata, mají jiná očekávání a naděje. Řídí se tak pro západního pozorovatele často těžko pochopitelnou dynamikou. Kniha Ztracená země tuto chybu napravuje a vypráví historii moderního Ruska po rozpadu Sovětského svazu z ruského pohledu. Líčí příběh nepovedené ekonomické transformace, za níž stáli američtí konzultanti a která zrodila oligarchy i zášť vůči Západu. Předkládá příběh bývalé velmoci, která padla téměř na úplné dno, dokud jí někdo neslíbil obnovit velikost a sílu — a to i za cenu odcizení od demokratického světa. A odhaluje tak příběh postupného ztrácení země, jehož si však málokdo všímal.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ztracená země: Příběh moderního Ruska. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (7)

misantroop
01.03.2025 5 z 5

Vývoj Ruska od rozpadu SSSR k invazi na Ukrajinu v roce 2022. Přehledně zpracováno, to především ve vývoji vztahů na ose Ruska a USA. Probuzení imperiálních choutek a touhy po statusu globálního hegemona, které následovalo po kolapsu SSSR a chaosu devadesátých let.

Romcha
02.02.2025 5 z 5

Mistrná dokumentaristická práce, kteří někteří zvláště prozápadní ekonomové a především politici a nejen ti nechtějí vidět ani slyšet.

Také velmi objektivně a dokumentaristicky precizní toho, proč Rusko bylo impérium už v době, kdy USA například teprve vznikaly a vysvětlení příčin, proč se prozápadní ekonomové, politici a politechnologové stali obětí projekcí vlastních hodnot a "racionálních" kalkulací do ruského chování a nechali se ukolébat klamnými nadějemi, že Rusko nalákají na konzumní přežitky.

Přes selhání USA v rámci resetu kdy západní svět díky USA vytlačil Rusko na okraj zájmu.

"Být na americkém sankčním listu je jako vyhrát politického Oskara" smál se sankcionovaný Surkov.

V zahraničí nemám žádné účty. Na Spojených státech mě zajímá jen Tupac Shakur, Allen Ginsberg a Jackson Pollock. Nepotřebuji víza, abych se dostal k jejich tvorbě, takže jsem západními sankcemi neztratil nic." lakonicky shrnul dopad sankcí bývalý šedý kardinál. Kroky Západu proti Rusku po anexi Krymu ruskou elity nerozdělily. Naopak, semknuly ji ještě těsněji. Sankcemi potrestaní Rusové věděli, že skutečnou újmu jim může způsobit pouze samotný ruský režim, jedině ten má moc připravit je o všechno, tak jako kdysi Chodorkovského a mnoho jiné. Rusko jako kdysi lze rozložit pouze zevnitř.

"Někdy se zabývám myšlenkou, že náš medvídek by měl klidně jen posedět, krmit se bobulemi a medíčkem. Možná ho pak nechají na pokoji. Nenechají! Vždycky se jej budou snažit vsadit do řetězů. Jakmile jej spoutají, vyrvou mu zuby a drápy - tedy jaderné zbraně, v současnému smysl. A až je vyrvou, medvídka nebudou potřebovat. Udělají z něj vycpané zvíře a tím to skončí."

Je to dáno velmi jednoduše i historicky a především geopoliticky. Rusko je od 18. století nuceno čelit snahám Evropy zadržovat expanzi kulturně i politicky unikátního, tedy nezápadního Ruska. Vzývaná ruská unikátnost je výsledkem staletí relativní izolace obyvatel Ruska od dění hýbajícího evropským kontinentem a později také Severní Amerikou. Ruská civilizace, rozkládající se v nepropustných lesích a na nekonečných stepích se střetla s Evropou jen ve chvílích existenční hrozby.

V roce 1814 tak Ruská vojska dopochodovala do Paříže, aby osvobodila "matku Rus" od Napoleona o 131 později sovětská armáda dobyla Hitlerův Berlín. Podobná střetnutí se světem mimo Rusko vždy Rusům připomněla jejich jinakost, posílila v nich pocit "ruskosti."

Pokaždé interakci s Evropvou se bude bylo bude a je Rusko nuceno stáhnout, aby vytvořilo silnější verzi Rusko, nikoliv prozápadoevropskou verzi Ruska.

Jedině autokraticky centralizovaný systém vládnutí, podporující autonomii a nezávislost, umožnil Rusku přečkat tak dlouho v natolik nepřátelském a nejistém geopolitickém prostředí.


koubin007
05.01.2025 5 z 5

Mistrně zpracovaná kniha s kvalitním ozdrojováním a spoustou profesionální práce. Autora obdivuji za jeho znalosti.

Můj dojem z knihy je, oproti ostatním komentářům, rozporuplný.
Vzbudila ve mně dojem, že po rozpadu SSSR, tady byla jistá snaha Ruska se začlenit na Západ, ale nabubřelost a špatná komunikace poradců z USA všechno zhatila - vysvětleno v kapitolách o zpackané privatizaci a zrodu oligarchů. Kdyby USA nepřehnalo svá očekávání, mohlo vše dopadnout jinak?
Kamenem úrazu byl pak ten kontrast mezi sociální situací Západu v nultých letech a bídného stavu ruské ekonomiky. Nástup Putina, vládce a absolutisty bylo jen logické vyústění předchozí neschopné vlády Gorbačova a Jelcina a nespokojenosti a frustrace obyvatel Ruska. Mohlo to snad dopadnout jinak? A že se tolik pozastavujeme nad potřebou vlády pevné ruky?
Trochu mě to implikuje římský styl vládnutí, kdy centrem moci byl Císař, který v rukou držel absolutní moc a senát plnil jeho příkazy. Nic neobvyklého a v praxi vyzkoušeno po staletí. A za Císařství Řím rostl a budovalo se to, co dodnes obdivujeme, zatímco za republiky byla jedna občanská válka za druhou a lid trpěl.
Takže to, že Rusko je prostě zcela odlišné od "našich" západních hodnot nemusí ještě zjevně znamenat, že je zcela špatné. Jen je ztracené z našeho pohledu. On ten Západ ve své bohaté historii má také spoustu přešlapů a zda je liberální politika státu a dravý kapitalismus opravdu tím všelékem se ještě v budoucnosti ukáže. Zatím to vypadá že "máme pravdu my", ale co je to Pravda?
Chce to rozhodně hlubší studium, tato kniha je jen takový úvod a nejde moc do hloubky - Nicméně účel splnila. Trochu mně tam chybělo více příkladů z historie Ruska a zdůvodnění některých geopolitických vztahů, ale to je možná jen mojí neznalostí.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Sejdeme se u jezera, Odvážná rozhodnutí a další knižní novinky (37. týden)

08.09.2024


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Ztracená země: Příběh moderního Ruska v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených28x
ve Čtenářské výzvě6x
v Doporučených6x
v Mé knihovně30x
v Chystám se číst49x
v Chci si koupit26x
v dalších seznamech2x

(tato data se aktualizují 1x za hodinu.)


Autorovy knížky

2024  99%Ztracená země: Příběh moderního Ruska