Tisíc synů přehled
Graham McNeill
Warhammer 40 000 - Horovo kacířství série
< 12. díl
Velké křížové tažení je na vrcholu a Tisíc synů v něm jsou ti nejhorlivější válečníci. Přestože jsou absolutně loajální, upadne pro své nezvyklé metody legie Magnuse Rudého v podezření. Impérium, kterému přísahali sloužit, se začne Magnuse obávat a je předvolán na Nikeu, aby se tam zodpovídal z čarodějnictví. Když tento osudem pronásledovaný primarcha předpoví zradu vojevůdce Horuse a varuje Císaře pomocí svých tajemných schopností, které má zakázáno používat, vyšle Pán lidstva primarchu Hvězdných vlků Lemana Russa, aby zaútočil na samotné Prospero. Magnus toho ale viděl víc než jen Horovu zradu a jeho odhalení zpečetí osud jeho legie navždy. Dvanáctá kniha ze série Horovo kacířství ze světa Warhammeru 40 000.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2024 , PolarisOriginální název:
A Thousand Sons, 2010
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Tisíc synů. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (5)
(SPOILER)
Po přečtení je mi jasné, proč je tato kniha považována za jednu z nejlepších z celé série "Horus Heresy". Epická tragédie legie "Thousand Sons" a jejich primarchy Magnuse se čte jedním dechem. Jsme svědky těch vůbec nejdůležitějších událostí v celém 40K univerzu, a to "Council of Nikaea", jmenování Hora vojevůdcem na Ullanoru a zničení několika staletí Císařovi práce jeho vlastním synem. Postavy jsou skvěle vykreslené (obzvláště Ahriman mi přirostl k srdci) a Hvězdní vlci nejsou žádné karikatury vesmírných vikingů (tímto zdravím "Bitvu o propast"), ale hrůzu nahánějící Císařovo popravčí. Magnusova snaha zachránit svou legii před hrozivými mutacemi nakonec vede k její jisté zkáze. Celá kniha by se dala shrnout do jedné věty "Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly".
Pokud to myslíte se světem Warhammeru 40k (či v tomto případě spíše 30k) vážně tak je přečtení tohoto díla naprostou povinností. Určitě se nenechte odradit počtem stran. :-)
„Pěšáci Prvotního ničitele jsou již v pohybu a připravují pasti pýchy, ješitnosti a zášti, aby uvěznili ega figurek potřebných ke svržení krále.“
Do tohoto dílu jsem měl v rámci knih a příběhů série „Horus Heresy“ jasného favorita: Legii od Dana Abnetta, všemocnou a tajemnou Hydru Legie Alfa. Nyní však přichází Magnus Rudý, Karmínový král a jeho Tisíc synů, s osudem nešťastnějším než hrdinové řeckých tragédií, aby rozehrál partii, kterou nemůže vyhrát. Na příběh legie Tisíc synů jsem se těšil od okamžiku, kdy se kniha objevila v edičním plánu vydavatele. A je to přesně tak parádní, jak jsem očekával. Měl jsem vysoká očekávání a ta byla bezezbytku splněna. Děj se soustředí na Magnuse a několik z jeho vybraných synů, zejména Ahrimana, prvního kapitána a vrchního knihovníka. V příběhu vystupuje i několik lidí, z kádru pamětníků, historiků, přidružených k flotile – jejich linky jsou však spíš nezajímavé a podružné. Nicméně nepřekáží ani neruší. Naopak zcela zásadní roli má další z legií Astartes, Hvězdní vlci – ve světě Wh40k přirozený nemesis Tisíce synů. Pokud prahnete po detailech světa Warhammeru, tady se jich dozvíte opravdu mnoho, kniha je předěl v sérii – plná imperiální historie, plná detailů fungování warpu, chaosu, magie, světa, démonů, temných bohů a nečistých dohod, hříchů minulosti. Počátek a původ Tisíce synů a stejně tak jejich nátura jsou ukryty v temnotě minulosti a jejich rozkrývání tvoří podstatnou a nejzajímavější část knihy. A že je to na poměry Warhammeru tentokrát pořádná bichle. Je na co se těšit. Osud legie a jejího primarchy je téměř klasická tragédie, epická, smutná, neodvratná, deprimující, plná pýchy a přílišné sebedůvěry, plná slepoty k vlastním chybám a tajeným a skrytým hříchům, plná dobrých úmyslů zakončených pádem do pekla a trestem na konci. Příběh Magnuse mi chtě nechtě připomněl starořeckého Ikara. Stejně nadějný, stejně epický a stejně tragický.
Pro fanoušky Warhammeru naprostá povinnost.
„Jsem synem Bouře a oceán duší znám jako moře kolem Asaheimu. Když na obloze září Vlčí oko, kovárna světa se otáčí a proutkaři hledají tichá místa, místa, která jsou klidná i uprostřed všeho zmatku. Hledal jsem klid, a tak jsem tě našel.“
Související novinky (1)
Sejdeme se u jezera, Odvážná rozhodnutí a další knižní novinky (37. týden)
08.09.2024
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Tisíc synů v seznamech
v Přečtených | 20x |
ve Čtenářské výzvě | 2x |
v Doporučených | 3x |
v Mé knihovně | 16x |
v Chystám se číst | 7x |
v Chci si koupit | 12x |
Autorovy další knížky
2013 | Falešní bohové |
2011 | Kladivonoš |
2019 | Fulgrim |
2012 | Obránci Ulthuanu |
2012 | Synové Ellyrionu |
(SPOILER) Osud Tisíce synů byl od jejich založení těžký a zdálo se, že dokonce spěje ke svému konci. Až objevení Magnuse Rudého dokázalo, zdálo se, jejich pád zastavit. Nakonec se jednalo pouze o pozastavení trajektorie pádu a i cena za to byla víc než vysoká. Legie učenců, pro něž je boj až na druhém místě za studiem, se vymykala všem ostatním. Studium Warpu z nich dělalo nebezpečné protivníky, ale zároveň stálo za jejich koncem. Neuposlechnutí přímého Císařova rozkazu je dovedlo k válce s loajálními Hvězdnými vlky a jejich neúprosným primarchou. A přestože za Magnusovými rozhodnutími nestála snaha o uvrhnutí lidí do spárů Chaosu, bohové Warpu se ukázali jako velké sousto i pro Karmínového krále.
Čtvrtá kniha od Grahama McNeilla z Horova kacířství a znovu se ukazuje, že prostě umí. Styl, jakým je kniha napsaná, se spoustou přídavných jmen dokonale sedí k atmosféře učenosti Tisíce synů. A konečná pasáž očekávání a bitvy o Prospero je naprosto skvělou ukázkou deprese nesmyslné občanské války.