Nejzasutější vzpomínka na lidi přehled

Nejzasutější vzpomínka na lidi
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516358/bmid_nejzasutejsi-vzpominka-na-lidi-65361cf2a5b41.jpg 4 33 33

Mladý (a začínající) senegalský spisovatel Diégane Latyr Faye v Paříži objeví legendární ztracenou knihu Labyrint nelidskosti, vydanou roku 1938. Její autor, vystupující pod jménem či pseudonymem T. C. Elimane, označovaný dobovou kritikou za „černošského Rimbauda“, se po skandálu rozpoutaném vydáním románu beze stopy ztratil. Diégane, fascinovaný knihou i její historií, se vydá po stopách tajemného autora do nedávných temných dob kolonialismu a holokaustu a do nejrůznějších zemí od Francie přes Senegal a Argentinu zase zpět do Francie. Název románu Nejzasutější vzpomínka na lidi i motto z Divokých detektivů odkazuje na chilského autora Roberta Bolana. Mbougar Sarr s ním sdílí posedlost literaturou, která se pro mnohé postavy stává důležitější než život sám, i mnohotvárnost psaní. Jeho román o hledání opravdové literatury i osudové lásky je důmyslná literární hra plná skrytých odkazů, citátů a parodií.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo
Originální název:

La plus secrète mémoire des hommes, 2021


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nejzasutější vzpomínka na lidi. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (12)

parxel
10.03.2025 3 z 5

Nejzasutější vzpomínka na lidi je pro mne rozporuplný román. Je vyprávěný nelineárně z pohledu několika postav. Vše se točí okolo knihy, která nese název "Labyrint nelidskosti" a jejího autora. Je to vlastně taková kniha o knize.

V tom spatřuji asi nějvětší úskalí tohoto románu. Mám z něj totiž pocit, jakoby zastiňoval sám sebe. Pořád se všechno točí okolo Labyrintu nelidskosti a toho, jaká je to skvělá kniha. A tahle fráze se tam omele asi milionkrát. Jenomže jak tomu má čtenář uvěřit, když kromě krátké synopse nedostane z Labyrintu nelidskosti vůbec nic?!

Podle mého názoru, asi nejlépe fungovala první část. Autor zadělal na zajímavý vztah a vytvořil atmosféru tajemna okolo spisovatele, který zmizel neznámo kam. Bohužel pak se děj rozpadnul, začal se přesouvat z jedné postavy na druhou, začalo se skákat v čase a bylo to takové syrové a vůbec mi nebylo jasné, co se mi autor snaží sdělit. Nakonec se všechno tak nějak poskládalo do sebe, ale výsledný dojem nic moc.

Podle mého názoru měl autor našlápnuto na opravdu dobrý a zajímavý román. Bohužel se trochu utopil v rádoby intelektuálních kecech o smyslu literatury a příliš to překombinoval. To samo o sobě na dobrý příběh nestačí. Dávám 3 hvězdy.

GoldenLane
09.03.2025 4 z 5

Pro mne dost zajímavá kniha. Nejpůsobivější byly "africké" pasáže, které byly ale zároveň nejmíň postmoderní. Hodně mě bavilo, jak se v textu neustále střídají a prolínají dialogy a vyprávění jednotlivých postav a plynule do sebe přecházejí. Ke knížce se určitě ještě někdy vrátím.


Makii
15.08.2024 3 z 5

Konečně dočteno. Moc mi to nešlo. Těžké čtení, ale knihy většinou neodkládám, ony nemůžou za to, že jim ne úplně rozumím :) Paradoxně se mi nejméně líbily pasáže knihy, které vyprávěl hlavní hrdina. Všichni ostatní byli zajímavější. No, jsem ráda, že to mám za sebou, asi tak.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Čas lovu, Naše vina a další knižní novinky (43. týden)

22.10.2023


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Ocenění knihy (1)

2021 - Goncourtova cena


Kniha Nejzasutější vzpomínka na lidi v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených38x
ve Čtenářské výzvě6x
v Doporučených5x
v Mé knihovně13x
v Chystám se číst73x
v Chci si koupit20x
v dalších seznamech2x

(tato data se aktualizují 1x za hodinu.)