Hillbilly Elegy: Kronika rodiny a kultúry v kríze přehled
James David Vance
Podmanivá sonda do problémov bielej robotníckej triedy v Amerike z pera bývalého vojaka a absolventa jednej z najlepších právnických fakúlt na svete, ktorý vyrástol v živoriacom mestečku v Hrdzavom páse. Hillbilly Elegy prináša výnimočný pohľad na kultúru v kríze očami človeka, ktorý na vlastnej koži zažil a prekonal chudobu a útrapy bielej robotníckej triedy v Spojených štátoch. Analyzuje príčiny postupného rozkladu tejto komunity, ktorý sa začal pred viac než štyridsiatimi rokmi a dnes dosahuje priam alarmujúce rozmery. Doteraz však nikto neposkytol širokej verejnosti kritický ponor do vnútra problému. J. D. Vance ponúka skutočný príbeh o sociálnom, regionálnom a triednom úpadku, do ktorého sa rodia deti ako so slučkou na krku. Príbeh rodiny Vanceovcov sa začína v povojnovej Amerike plnej nádeje v lepšie zajtrajšky. Rozprávačovi starí rodičia boli „strašne chudobní a zaľúbení“ a rozhodli sa presťahovať z apalačskej časti Kentucky do Ohia v nádeji, že uniknú všadeprítomnej biede. Založili si klasickú rodinu strednej triedy a jeden z ich vnukov nakoniec vyštudoval Právnickú fakultu Yalovej univerzity, čo jasne dokazuje úspešnú a vzostupnú generačnú mobilitu. Postupne sa dozvedáme, že rodinná sága sa neodvíjala vždy idylicky, autorovi starí rodičia, teta, strýko, sestra, ale predovšetkým mama neraz nezapadli a nezvládali nároky postavenia v strednej triede, nikdy sa im nepodarilo utiecť pred násilím, alkoholizmom, chudobou a traumou sužujúcou ich región. J. D. Vance až surovo úprimne priznáva, že aj jeho samého naďalej prenasledujú démoni chaotickej rodinnej minulosti. Táto kniha je hlboko dojímavá kronika, nie je jej cudzí humor a prináša šťavnaté opisy osudov hlavných protagonistov. Zistíte, ako naozaj chutí vzostupná mobilita. Hillbilly Elegy je naliehavá a znepokojujúca úvaha o precitnutí z amerického sna, ktorý zostáva veľkej časti tejto komunity na míle vzdialený.... celý text
Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: 2017 , Tatran (Bratislava)Originální název:
Hillbilly Elegy: A Memoir of a Family and Culture in Crisis, 2016
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Hillbilly Elegy: Kronika rodiny a kultúry v kríze. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (22)
veľmi zaujímavá a dôležitá sonda do súčasnej Ameriky. tých 200 strán povie viac ako nekonečné soap opery beverly hills či podobné koniny, odtrhnuté od reality. samozrejme, je to pohľad iba na časť obyvateľov, ale dôležité je, že to nie je tá časť, ktorú médiá automaticky onálepkujú ako problematickú už len kvôli inej farbe pleti.
ako by asi vyzerala taká sonda do života našincov? aj z vlastných skúseností viem, že bieda, hlad, duševná prázdnota a bezperspektívnosť sa ani u nás netýka iba „vybranej“ časti populácie, hoci je také populárne „bojovať“ za marginalizované skupiny.
problém bude asi v tom, že aj tu aj tam sa celé etniká zaškatuľkujú, celé regióny onálepkujú a namiesto pomenovania problému sa použije nič nehovoriaci newspeak v duchu Werichovho není to nic proti ničemu, tak to tam dejte. a tak, ako u nás, tak aj v USA je populárne zatvárať oči pred problémami a ponúkať univerzálne a všeobjímajúce riešenia, ktoré nikam nevedú, stoja veľa peňazí a ponúkajú príležitosti najmä rôznym divným existenciám. a ako inak - v Amerike slúžila táto zaujímavá sociologická sonda ako predloha pre film:)
Americký sen o sociální mobilitě ještě nezemřel. Ale vede k němu hodně trnitá cesta, pocházíte-li z rodiny kentuckých horalů, přesídlených za prací do ohijských oceláren. J. D. Vance patří k těm, kteří se vymanili z myšlení americké bílé chudiny (které je ale z mojí zkušenosti úplně stejné třeba na východním Slovensku), naplněného toxicitou – vyhrocené rodinné vztahy plné agrese, obsese penězi (obří televize, drahé mobily, zbytečně velké domy, vše na dluh), závislost na drogách a neúcta ke vzdělání. I přes úpadek těžkého průmyslu by se práce našla, ale sociální podpora umožňuje relativně pohodlnou existenci bez vstávání, stresu a odpovědnosti. Úprk z rodného kraje a svazujícího rodinného prostředí je hořký, ale je to akt sebezáchovy, bez něj totiž životní posun není možný. Vancovi osobně pomohla služba u mariňáků (i v Iráku), kde získal disciplínu i respekt a poté získal doktorát na prestižní Yale Law School. Kniha se v Americe stala bestsellerem během Trumpovy kampaně a dává dobrý vhled do myšlenkového a hodnotového světa tradičních demokratických voličů, kteří ale v roce 2016 hodili hlas Trumpovi. On totiž přitakal jejich vidění světa, že za jejich mizerné životy může spiknutí washingtonského „deep state“, obřích korporací, Židů a Číňanů. (8/10)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (2)
„Američané skotsko-irského původu nezměnili svoji rodinnou strukturu, náboženství, politické názory ani svůj společenský život. Silné lpění na kulturních tradicích je spojeno s mnoha dobrými vlastnostmi - se silným smyslem pro povinnost, s až zuřivým zaujetím pro rodinu a vlast -, ale také s mnoha nedobrými. Nemáme rádi cizí lidi, ani ty, kteří se od nás liší, ať už jde o jejich zevnějšek, jejich chování, anebo, což je nejvýznamnější, o způsob, jakým mluví. Abyste mi porozuměli, musíte pochopit, že jsem v hloubi duše skotsko-irský horal.“
„V Ohiu jsem se naučil šikovně proplouvat mezi různými náhradními tatínky. Třeba Steve, muž, který trpěl krizí středního věku, což dokazoval náušnicí. Tvářil jsem se, že náušnice jsou elegantní, a to tak přesvědčivě, že Steve považoval za vhodné propíchnout ucho i mně. Chipovi, alkoholu holdujícímu policistovi, který požádal mámu o ruku po třídenní známosti, .... jsem mazaně namluvil, že mám rád policejní auta. Pak se objevil podivínský Ken se dvěma dětmi, jimž jsem se stal hodným bratříčkem. Ale v tom všem jsem lhal.“
Kniha Hillbilly Elegy: Kronika rodiny a kultúry v kríze v seznamech
v Právě čtených | 4x |
v Přečtených | 121x |
ve Čtenářské výzvě | 11x |
v Doporučených | 7x |
v Knihotéce | 55x |
v Chystám se číst | 96x |
v Chci si koupit | 32x |
v dalších seznamech | 3x |
Hodnotím 90 %, protože a) je výborně napsané b) extrémně zajímavé c) pochopíte, kde se vzalo MAGA hnutí d) pochopíte, kdo je J.D. Vance.
To nic nemění na tom, že hnutí MAGA v čele s J.D. Vancem považuji za velmi nebezpečné. Vance totiž negativní jevy chudých vrstev (alkoholismus, sklony k násilí, adorace zbraní, přepjatý nacionalismus) navenek jakože odsuzuje, ale v jeho líčení je cítit i určitá adorace. Takže si řekněme: není ok chlastat, mlátit svou ženu a děti b) není ok rozmlátit obchod, protože prodavač zakázal dítěti sahat na drahou hračku c) obecně není ok mlátit nebo zabíjet lidi nebo je za blbý kecy donutit sníst špinavé spodní prádlo. A to ani když u toho vypadám chlapsky a drsně.
Neseděl mi český překlad výrazu „hillbilly“ – horal. U nás má slovo horal jiný význam, výstižnější by asi byl venkovský křupan.
Kdybych byla schopná takhle hezky psát, příběh mé rodiny by byl v mnohém podobný. Jenže moji předci se snažili ze svého „křupanství“ vymanit, zatímco MAGA hnutí s Vancem se ho dnes snaží znormalizovat.