Boje ve východní Africe přehled
Paul Von Lettow-Vorbeck
Boje ve východní Africe za světové války 1914-1918: Vzpomínky německého důstojníka. Paměti německého důstojníka z první světové války. Plukovník Lettow-Vorbeck (1870-1964) je považován vojenskými historiky za největší postavu guerillové války. Jako důstojník pruské armády sloužil v Německé jihozápadní Africe. Po vypuknutí první světové války zde vedl zdlouhavou a úspěšnou partyzánskou válku proti Britům. Ačkoliv měl k dispozici jen málo německých vojáků a pár tisíc domorodých spojenců, vzdoroval mnohonásobné přesile až do listopadu 1917, kdy byl konečně z německé kolonie vytlačen. Pokračoval však v boji v Mozambiku a v severní Rhodesii. Vzdal se teprve po uzavření příměří v Evropě, v listopadu 1918. Jeho osobní líčení je objektivním a ojedinělým svědectvím o partyzánské válce na málo známém válčišti. Doplněno bohatou černobílou fotografickou dokumentací.... celý text
Literatura faktu Válečné Biografie a memoáry
Vydáno: 2013 , Elka PressOriginální název:
Meine Erinnerungen aus Ostafrika, 1920
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Boje ve východní Africe. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Kniha se v originále jmenuje krásně poeticky "Moje vzpomínky na východní Afriku", je to ale neuvěřitelně podrobný deník o bojích v Tanzanii, Mosambiku a Rhodesii. Německá východní Afrika, obklíčená ze všech stran spojeneckými koloniemi a britským loďstvem, neměla nejmenší šanci na přežití. Přesto se díky geniálnímu plukovníkovi Vorbeckovi poslední jednotky vzdaly až 3 dny po ukončení války. 3000 Němců a 11 000 askariů na sebe časem vázalo až 300 000 Angličanů, Belgičanů, Indů, Jihoafričanů, Portugalců a domorodých vojáků. Ovšem pro čtenáře je tato guerillová válka stejnou pohromou jako pro Angličany - snad 1000x čtete strohou zprávu: na místě A rota B pod velením důstojníka C přepadla oddíl nepřátel a bylo zabito a zajato XY evropanů a barevných. Musím ocenit moc krásné kresby askariů a jejich manželek. Kupodivu množství vzpomínek věnuje plukovník zásobování a stravování armády:
"Angličtí Evropané, kteří toto místo chránili, si uvědomili, že jejich zásoby jsou ztraceny. Aby tomu přinejmenším zčásti zabránili, vrhli se na alkohol, který byl v táboře, a padli do našich rukou v dosti ovíněném stavu."
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Boje ve východní Africe v seznamech
v Přečtených | 8x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Knihotéce | 8x |
v Chci si koupit | 8x |
v dalších seznamech | 1x |
Štítky knihy
první světová válka (1914–1918) Afrika Německá jihozápadní Afrika (1884-1915) Německé císařství (1871-1918) východní Afrika
Skrýt reklamy
Boje vo východní Africe nie sú len skvelým opisom bojov nemeckej armády a ich domorodých spojencov, ale taktiež je to veľmi pekný opis africkej divočiny. Generál Vorbeck podrobne opisuje vedenie partizánskeho boja, mentalitu svojich bojovníkov a najme domorodcov, ktorí boli podstatným elementom pri bojoch. Niet sa čomu čudovať, že bol označený ako najväčšia postava partizánskej vojny, pretože s malým oddielom, ktorý sa neustále zmenšoval dokázal viazať a porážať omnoho väčšie a lepšie zásobené nepriateľské uskupenia. Bola to doba, kedy sa ešte ctil rytiersky kódex a so zajatcami bolo slušne zaobchádzané, teda aspoň z väčšej časti. Text je obohatený o dobové kresby Askariov, o skutočné fotografie života v Afrike, bojov a vojakov.