Benediktova cesta – Křesťanský život v pokřesťanské době přehled

Benediktova cesta – Křesťanský život v pokřesťanské době
https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373308/bmid_benediktova-cesta-60F-373308.jpg 4 14 14

Svatý Benedikt se před staletími rozhodl vyjít ven z kolabujícího antického velkoměsta a založit na okraji barbarstvím pohlcované civilizace první benediktinský klášter, kontrakulturní komunitu, již označil za „ školu služby Pánu“. Díky této jeho volbě, kterou následovali mnozí další, přečkalo křesťanství temná staletí, než se Evropa – i skrze to, co pro ni benediktini uchovali – mohla během vrcholného středověku vzepnout k novým kulturním výšinám. Současný Západ se podle Drehera v rostoucí míře odvrací od svých křesťanských kořenů a přes svou technologickou vyspělost se propadá do barbarství, kam ho církev nesmí svým přitakáváním následovat. Naopak, aby si uchovala prorocký hlas a mohla dál plnit svůj úkol v podobě hlásání evangelia světu, potřebuje nyní strategický ústup. Namísto ztrácení sil marnými snahami o oslovení většiny je třeba zachránit věrohodnost vydávaného svědectví péčí o kořeny. Provokující a inspirující postřehy Roda Drehera, jak křesťansky žít v postkřesťanské době, zaznamenaly okamžitě po americkém vydání knihyv březnu 2017 vlnu kritického zájmu, který dosud neutuchá.... celý text

Literatura světová Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Hesperion
Originální název:

Benedict Option: Strategy for Christians in a Post-Christian Nation , 2017


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Benediktova cesta – Křesťanský život v pokřesťanské době. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (5)

zuvacka
19.01.2021 4 z 5

Za zhrnutie knihy sa da považovať Chestertonov výrok zo strany 223: "Po proudu může plout ledacos mrtvého, proti proudu se může vydat jen něco živého." Dreher uvádza ako sa proti prúdu rozhodli plávať rôzne kresťanské komunity, ktorých riešenie sa človeku môže páčiť viac alebo menej, ale majú tento spoločný menovateľ.
Ešte uvediem citát od luteránskeho pastora väzneného za vieru v Rumunsku zo str.158: "Existuju 2 druhy kresťanov. Tí, ktorí veria v Boha a tí, ktorí rovnako úprimne veria, že veria. Môžete ich rozlíšiť podľa ich skutkov v rozhodujúcich momentoch."

martunka
23.11.2019 2 z 5

Tak určitě je to dobré téma a v hodně věcech s autorem souhlasím. Ale je to jinak spíš pro lidi, kteří žijí v Americe...


Anjin
06.09.2019 5 z 5

Podobně jako už dříve vyšlé knihy Globální sexuální revoluce a Lvi přichází popisuje Dreher v Benediktově cestě kolaps Západní civilizace, která jako by v sebevražedné křeči měla zvrhlou radost z toho, že se může co nejvíce vytrhnout se svých kořenů. Od výše uvedených se tato kniha liší tím, že je relativně útlejší a nezabývá se pouze jedním aspektem těchto procesů, který by rozebrala vyčerpávajícím způsobem rozebrala, ale snaží se zůstat v komplexní rovině. Do této roviny se ovšem snaží zahrnout návod, jak i v současné době žít křesťanský život. Jistě, Dreher je silně emocionální člověk (doporučuji si s ním přečíst nějaký rozhovor), přičemž jeho návod je psán pro americké reálie a o přenositelnosti některých rad, stejně jako o těchto dílčích radách samotných, lze mít důvodné pochybnosti ale v celku se jedná o velmi inspirativní a poučnou knihu.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.


Kniha Benediktova cesta – Křesťanský život v pokřesťanské době v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených14x
ve Čtenářské výzvě1x
v Doporučených2x
v Knihotéce6x
v Chystám se číst20x
v Chci si koupit4x

Štítky knihy

křesťanství náboženství víra

Autorovy další knížky

Rod Dreher
americká, 1967
2018  73%Benediktova cesta – Křesťanský život v pokřesťanské době
2021  90%Neži v lži – Príručka pre kresťanských disidentov